Aplikant aplikacji ogólnej, który nie ma szans dostać się na aplikację sędziowską czy prokuratorską, ma prawo do trzynastego stypendium. Wystarczy, że złoży wniosek, iż chce kontynuować naukę. Tak art. 42 ust. 4 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury zinterpretował w środę Sąd Okręgowy w Krakowie.

Niejasna treść

Zgodnie z przepisem aplikant aplikacji ogólnej, który ubiega się o kontynuowanie szkolenia na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, zachowuje prawo do pobierania przysługującego mu stypendium do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończył aplikację ogólną. Z realizacją tej normy miała problem Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP), ustalając liczbę osób, którym należało wypłacić stypendium za grudzień 2010 r. (3300 zł brutto).
– Przepis art. 42 ust. 4 u.k.s.s.ip. jest niejasny. W ocenie dyrekcji KSSiP pozwala on na wypłacenie dodatkowego, jednomiesięcznego stypendium tylko tym absolwentom aplikacji ogólnej, którzy spełniają warunki umożliwiające przyjęcie ich na aplikację sędziowską lub prokuratorską.
Sąd zinterpretował ten przepis inaczej, uznając, że świadczenie należy się każdemu absolwentowi, który zadeklarował zamiar kontynuowania szkolenia, nawet jeśli ze względu na osiągnięte podczas aplikacji ogólnej wyniki nie miał na to realnych szans – wskazuje sędzia Rafał Dzyr, zastępca dyrektora KSSiP ds. aplikacji.
Wyjaśnia on, że ponieważ KSSiP gospodaruje środkami publicznymi, pierwotnie przyjęto rozwiązanie ostrożniejsze i wypłacono stypendia tylko tym absolwentom, którzy ostatecznie zostali przyjęci na aplikacje specjalistyczne.
– Stypendia wypłaciliśmy 150 osobom. W stosunku do pozostałej grupy wydano zaś decyzje administracyjne o odmowie ich wypłacenia. Zostały one jednak uchylone przez ministra sprawiedliwości, który uznał, że dyrektor Krajowej Szkoły nie może rozstrzygać tej kwestii w drodze decyzji administracyjnej – mówi Rafał Dzyr.

Korzystny wyrok

Minister, uchylając decyzję dyrektora KSSiP, nie wskazał jednak, w jaki sposób art. 42 ustawy powinien być interpretowany.
– Ponieważ nadal mieliśmy wątpliwości co do interpretacji przepisu, poinformowaliśmy absolwentów, że podtrzymujemy nasze dotychczasowe stanowisko, a rozstrzygnięcie sporu pozostawiliśmy sądowi cywilnemu – opisuje Rafał Dzyr.
To spowodowało, że dwóch z blisko 150 aplikantów, którym odmówiono wypłaty trzynastego stypendium, wniosło sprawy do sądów cywilnych.
Jedna z nich zakończyła się w środę. Sąd okręgowy uznał, że ostatnie stypendium należy się każdemu aplikantowi, który złoży wniosek i deklarację, że ubiega się o kontynuowanie szkolenia na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej. Bez względu na to, jakie są jego szanse na dostanie się na tę aplikację.
– Obecnie czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku. Krajowa Szkoła szanuje rozstrzygnięcia sądów i o wypłaceniu dodatkowego stypendium wszystkim absolwentom aplikacji ogólnej zadecyduje, mając na uwadze argumentację przedstawioną przez sąd – deklaruje Dzyr.