Leczenie dzieci w sanatorium jest bezpłatne. Z kolei rodzic lub opiekun ponoszą pełną odpłatność za pobyt w zakładzie uzdrowiskowym. Ministerstwo Zdrowa na razie nie planuje zmian w tym zakresie.
Kiedy dziecko może skorzystać z sanatorium na NFZ?
Z sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą skorzystać dzieci w wieku od 3 do 18 roku życia. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne jest dedykowane pacjentom w wieku od 3 do 6 roku życia, a szpitalne - dla dzieci od 3 do 18 roku życia. Najczęściej w takich sanatoriach leczy się choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno – urazowe, otyłość i choroby reumatologiczne. Wykorzystywane metody leczenia obejmują przykładowo wody termalne, fizykoterapię czy hydroterapię.
Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, dzieci w wieku od 3 do 6 lat przebywają na leczeniu pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego. Opiekunowie mogą zmieniać się w czasie turnusu. Co istotne, pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego świadczeniodawcy. W przypadku mózgowego porażenia dziecięcego lub niektórych schorzeń neurologicznych dzieci w wieku od 3 do 18 roku życia mogą korzystać z leczenia uzdrowiskowego pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego.
W zależności od rodzaju turnusu czas trwania leczenia wynosi 21 lub 27 dni. Dziecko podczas pobytu w sanatorium ma zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Sanatoria dla dzieci coraz mniej popularne
Ze statystyk wynika, iż od kilkunastu lat liczba dzieci korzystających z leczenia uzdrowiskowego maleje. Na ten problem zwrócił uwagę m.in. poseł Edward Sroka. W interpelacji poselskiej pyta Ministra Zdrowia o możliwość wprowadzenia specjalnych urlopów dla rodziców, jadących z dziećmi na turnus rehabilitacyjny czy uzdrowiskowy, a także o - chociażby częściowe - finansowanie pobytu opiekunów z dzieckiem.
Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmian
„Obecnie w resorcie zdrowia nie są prowadzone prace analityczne, jak również żadne zamierzenia legislacyjne, związane z reformą systemu lecznictwa uzdrowiskowego, również w zakresie leczenia uzdrowiskowego dzieci.” – poinformował pod koniec października wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na interpelację nr 5182.
Wiceminister przyznał, iż do zwiększenia zainteresowania rodziców leczeniem uzdrowiskowym dzieci i młodzieży, mogłoby się przyczynić wprowadzenie niektórych udogodnień dla dzieci i ich rodziców takich jak m.in. dofinansowanie kosztów pobytu opiekuna w ramach leczenia dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia pod opieką osoby dorosłej czy kosztów przejazdów na leczenie uzdrowiskowe dzieci. Innym takim udogodnieniem mogłoby też być przyznanie rodzicowi (opiekunowi) dodatkowego płatnego urlopu potrzebnego na przywiezienie i odwiezienie dziecka do i z uzdrowiska..
Jednak – jak podkreśla Szafranowicz – wdrożenie tych rozwiązań wykracza poza właściwość resortu zdrowia. „Odnosząc się jeszcze do kwestii konieczności ponoszenia przez opiekunów dzieci pełnej odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatorium (wg stawek określonych przez daną placówkę), uważanej za jedną z głównych przyczyn spadkowej tendencji realizacji świadczeń zdrowotnych w formie leczenia uzdrowiskowego dzieci, należy zauważyć, że nie jest możliwe sfinansowanie przez NFZ pobytu opiekuna” – czytamy w odpowiedzi.
Narodowy Funduszu Zdrowia jako płatnik finansuje bowiem realizację gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej, które są dedykowane konkretnemu świadczeniobiorcy, uprawnionemu do korzystania z nich na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. W 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wykluczyło też możliwość współfinansowania ze środków socjalnych kosztów pobytu opiekunów dzieci korzystających z leczenia uzdrowiskowego, ponieważ pobyt w uzdrowisku opiekuna osoby niesamodzielnej nie wpisuje się w definicję pomocy społecznej.
Bez dodatkowego urlopu dla rodzica
„Podobnie wszelkie kwestie dotyczące urlopu dla rodzica na czas jego pobytu z dzieckiem w sanatorium uzdrowiskowym znajdują się w kompetencjach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym czynnego zawodowo opiekuna dziecka odbywa się obecnie w ramach przysługującego mu urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego. Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, taki pobyt nie stanowi podstawy do uzyskania zwolnienia lekarskiego (zaświadczenia lekarskiego). W związku z powyższym uprzejmie informuję, że składając skierowanie na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dziecka warto mieć na uwadze, że opiekunem dziecka przebywającego na leczeniu w sanatorium niekoniecznie musi być rodzic. Opiekę taką mogą sprawować np. dziadkowie. Ponadto istnieje możliwość dokonania zamiany opiekunów w trakcie turnusu i przykładowo po tygodniu, czy 2 tygodniach opiekę może przejąć drugi z rodziców” – podkreśla wiceminister.