Od 1 stycznia szkolenie dyspozytorów medycznych będzie prowadzone na nowych zasadach. Celem jest nie tylko poprawa przygotowania tych osób do pracy, lecz także ujednolicenie stosowanych przez nich procedur, by mogli skuteczniej nieść pomoc.

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego (MZ 1484). Konieczność określenia programów kursów wynika z zainicjowanej w 2018 r. kompleksowej reformy kształcenia dyspozytorów medycznych.

Przeszkolenie nie wystarczy

Do tej pory dyspozytorem mogła zostać osoba, która jest ratownikiem medycznym lub pielęgniarką uprawnioną do pracy w ratownictwie medycznym, ma co najmniej trzyletnie doświadczenie w takiej pracy, pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Od 1 stycznia 2024 r. dodatkowo będzie wymagane ukończenie kursu uprawniającego do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego, a nie, jak dotychczas, tylko przeszkolenia stanowiskowego. Prowadzeniem szkoleń zajmie się Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego utworzone przy Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Projekt zakłada, że kurs na stanowisko dyspozytora medycznego obejmie 26 zagadnień, w tym algorytm zbierania wywiadu medycznego, zasady komunikacji z pacjentami w różnym stanie czy zagadnienia prawne.

Będzie egzamin

Szkolenie zakończy się egzaminem teoretycznym w formie testu, złożonym z 30 pytań zamkniętych, przeprowadzanym w formie papierowej lub elektronicznej. Egzamin po części praktycznej kursu będzie się odbywał w trybie stacjonarnym. Ma się składać z sześciu zadań obejmujących symulowane scenariusze praktyczne, sprawdzających umiejętności osoby zdającej. Po zdaniu egzaminu kandydat otrzyma zaświadczenie uprawniające do podjęcia pracy jako dyspozytor medyczny.

21 mln zgłoszeń na numer 112 odnotowano w 2022 r.

1584 dyspozytorów medycznych pracuje w Polsce

Zmiany zostaną wprowadzone, ponieważ, zdaniem autorów projektu, realizacja obowiązku doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych w dotychczas obowiązujących formach nie zapewnia właściwego poziomu wyszkolenia. Znaczna część szkoleń dla dyspozytorów medycznych była organizowana przez podmioty, które prowadzą takie kursy tylko raz w roku lub nawet raz na kilka lat. Poza tym struktury ratownictwa medycznego w ostatnich latach znacząco się zmieniły (m.in. wprowadzono system wspomagania dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego).

Jak informuje Jakub Czarski, koordynator Centrum Szkoleniowego Ratownictwa Medycznego, Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego od 1 stycznia 2024 r. będzie gotowe do realizacji kursów dla dyspozytorów medycznych oraz wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego.

Tylko dla nowych

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Osoby już pracujące na stanowisku dyspozytora medycznego nie będą musiały zaliczać wprowadzanych szkoleń, wymóg ukończenia kursu będzie dotyczył tylko nowo zatrudnianych kandydatów.©℗