Książeczki zdrowia dziecka z niedoróbkami

autor: Aleksandra Kurowska11.01.2016, 07:18; Aktualizacja: 11.01.2016, 08:25
Poród

MZ przypomina, że książeczkę wprowadzał poprzedni rząd.źródło: ShutterStock

Od początku roku wszystkie noworodki w Polsce dostają książeczki zdrowia dziecka. Niestety dokument ma wady.

– Nie mamy nic przeciwko przywróceniu wydawania książeczek zdrowia dziecka, ale prosimy, by zostały one poprawione – stwierdza Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i szef Porozumienia Zielonogórskiego.

Okazuje się, że w książeczce nie ma miejsca m.in. na wpisanie nazwy i numeru serii szczepień ochronnych wykonywanych dzieciom zarówno w szpitalu, jak i w przychodni. – Wykonujemy szczepienia, ale nie mamy ich gdzie wpisać. Na dodatek nie wszystko w książeczce jest zrozumiałe, np. rubryka „podpis osoby opiekującej” przy informacji o ocenie dziecka w skali Apgar – nie wiadomo, czy chodzi o matkę, położną, czy pielęgniarkę. To przecież lekarz bada dziecko – zwraca uwagę Joanna Kowol, ordynator oddziału pediatrii w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Na tym nie koniec wątpliwości.

– Książeczkę przekazuje szpital, ale nie wiadomo, kto miałby ją np. wydać i wypełnić, jeśli zostanie zgubiona – wtóruje Jarosław Szczurek, ordynator oddziału neonatologii w tym samym szpitalu.

Zapomniano też o specjalistach. – Ten dokument powinien być podstawowym źródłem informacji dla wszystkich lekarzy zajmujących się maluchem, jak i dla rodziców. Powinny się w nim znaleźć np. oznaczenia lekarza konsultującego dziecko w zakresie porady specjalistycznej, aby każdy lekarz miał wiedzę o ich działaniach – podkreśla z kolei Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. I dodaje, że na etapie konsultacji książeczki lekarze prosili także o wprowadzenie do niej siatki rozwojowej dzieci w zakresie tzw. kamieni milowych, czyli umiejętności, jakie zdobywa maluch na poszczególnych etapach rozwoju. Niestety ta uwaga nie została uwzględniona.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane