statystyki

SN: Pracodawca może obniżyć pensje i zmienić czas pracy

autor: Artur Radwan28.12.2015, 16:00
Pełnomocnik lekarzy wniósł więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Pełnomocnik lekarzy wniósł więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Szpital w trudniej sytuacji finansowej może skutecznie wypowiedzieć porozumienie, które zakończyło spór zbiorowy. Na tej podstawie może legalnie dokonywać wypowiedzeń zmieniających. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Szpital wojewódzki w październiku 2007 r. zawarł porozumienie w sprawie zakończenia sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi reprezentującymi lekarzy. Dokument, który gwarantował medykom podwyżki, został wypowiedziany w 2011 r. z trzymiesięcznym okresem. Jako przyczynę wskazała permanentnie pogarszającą się sytuację finansową. Dodatkowo w maju 2012 r. szpital powiadomił organizacje związkowe o zamiarze zwolnień grupowych.

Między 13 a 18 lipca 2012 r. lekarzom wypowiedziano dotychczasowe warunki pracy i płacy z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej pracodawcy. Zaproponowano im obniżenie wynagrodzeń zasadniczych, a ponadto wykonywanie obowiązków służbowych i zawodowych w ramach systemów czasu pracy określonych w zakładowym regulaminie, tj. w zmianowym lub równoważnym. Dodatkowo z umów o pracę lekarzy miał zniknąć zapis odnoszący się do porozumienia z 2007 r. Ostatecznie placówka została przekształcona w spółkę prawa handlowego.

Nie wszyscy medycy zgodzili się na zmiany. Kilku z nich skierowało pozew do sądu, w którym domagało się uznania wypowiedzeń zmieniających za bezskuteczne. Sąd I instancji nie podzielił ich stanowiska. Uznał, że zła sytuacja finansowa szpitala wskazana jako przyczyna wypowiedzeń zmieniających była rzeczywista, co potwierdziła opinia biegłej z zakresu rachunkowości.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prywatyzacja zniszczyła nasze państwo(2015-12-29 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Powinien być zakaz prywatyzacji szpitali. Coś co zostało zbudowane za pieniądze wszystkich nie może być sprzedawane przez jednostki innym jednostkom. Jak sobie ktoś chce robić prywatne, to niech buduje od podstaw, a nie zabiera to co jest wspólne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane