Tylko, bo to wciąż nie wszyscy i za mało w stosunku do potrzeb, aż – bo nadal mowa o pilotażu centrów zdrowia psychicznego (CZP). Tak o postępach programu testującego nowy model leczenia psychiatrycznego mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej dr Anna Depukat, kierowniczka Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Centra oferują leczenie dopasowane do potrzeb. Założeniem jest opieka środowiskowa, ale w ramach CZP działają także m.in. oddziały dzienne oraz całodobowe. Obecnie powstają również centra bez oddziałów stacjonarnych nazywane typem B (te mające oddział szpitalny to typ A). Nie wszystkie powiaty (bo docelowo jedno centrum ma przypadać na powiat lub dzielnicę) mają bowiem na swoim terenie szpitale z takimi oddziałami, nie wszędzie są one niezbędne, dlatego powstała alternatywa. – Centra typu B oferują m.in. miejsca hostelowe, gdy jest potrzeba krótkotrwałej opieki całodobowej, a gdy jest wymagana hospitalizacja, pacjent jest kierowany do szpitala np. w sąsiednim powiecie, a centrum z nim współpracuje – tłumaczyła dr Anna Mosiołek, kierowniczka nowo powstającego CZP w powiecie piaseczyńskim (jest to właśnie typ B), która wcześniej pomagała tworzyć centrum w Tworkach.
Dr Depukat podkreśliła, że do programu pilotażowego sukcesywnie mogą dołączać kolejne centra. Biuro ds. pilotażu stale przyjmuje wnioski chętnych placówek, które spełniają wymogi. I tak się dzieje – liczba centrów rośnie. Po ostatniej, kwietniowej nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz.U. 2022 r., poz. 955) są już (albo powstają i wkrótce rozpoczną działalność) 74 takie placówki obejmujące swoją opieką około jedną trzecią dorosłych Polaków. Jest też opracowany plan, zatwierdzony przez resort zdrowia, określający, gdzie i jakiego typu centra będą tworzone tak, by docelowo objąć nimi cały kraj, a także jakie są jeszcze braki na tej mapie.
Aby testowany w pilotażu model stał się rozwiązaniem systemowym, potrzebne są m.in. zmiany legislacyjne, a także w sposobie kontraktowania przez NFZ. Jak poinformowała dr Depukat, jeśli nie uda się ich wdrożyć przed końcem roku, pilotaż zostanie przedłużony o rok, czyli do końca 2023 r.