Związek Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości (SPOIWO) uważa, że procedowane rozporządzenie w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych może poważnie zdezorganizować pracę aptek.

Przepisy, skierowane już do publikacji, doprecyzowują, że zakupów w hurtowniach farmaceutycznych – w mniej lub bardziej ograniczonym zakresie – będą mogły dokonywać m.in.: apteki, szpitale, dentyści, lekarze weterynarii, domy pomocy społecznej, podmioty ratownictwa górskiego i narciarskiego, izby wytrzeźwień, Polskie Laboratorium Antydopingowe oraz jednostki podległe ministrowi obrony narodowej.
Znacząco ograniczono z kolei listę medykamentów, które placówki lecznicze nieposiadające działu farmacji bądź apteki przyszpitalnej (np. przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej) będą mogły kupować w hurtowniach farmaceutycznych. W praktyce będą one mogły nabyć jedynie szczepionki oraz produkty lecznicze wchodzące w skład zestawów przeciwwstrząsowych. Całą resztę potrzebnych medykamentów będą musiały kupować w aptekach. Zdaniem SPOIWO konieczność realizacji dużych zamówień może doprowadzić do paraliżu aptek.
„Jedno zamówienie podmiotu leczniczego może składać się nawet z ok. 200 różnych produktów. Apteki nie są na to gotowe pod względem organizacyjnym i kadrowym. Wprowadzenie tych przepisów spowoduje, że farmaceuci stracą mnóstwo czasu na realizację takiego zamówienia, co w istotny sposób również wprowadzi perturbacje w funkcjonowaniu apteki. Należy również podkreślić, że będzie potrzebna dodatkowa powierzchnia na zamówienia wielkogabarytowe” – twierdzi SPOIWO.
Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się z tym stanowiskiem. Maria Kuźniar, ekspert w biurze komunikacji MZ, podkreśla, że obecny kształt rozporządzenia został wypracowany w drodze konsultacji publicznych. Jak zaznacza Kuźniar, SPOIWO również brał udział w tychże konsultacjach i nie zgłaszał wówczas problemu z możliwym paraliżem aptek.
Ponadto przedstawicielka resortu zdrowia wskazuje, że zakup leków przez podmioty lecznicze w aptekach ogólnodostępnych jest już powszechnie stosowaną praktyką, może nawet bardziej popularną od zakupów w kanale hurtowym. – Zakupy w kanale aptecznym w żadnym wypadku nie są rozwiązaniem niszowym, dlatego naszym zdaniem nowe przepisy nie obciążą nadmiernie aptek, nie utrudnią też funkcjonowania placówek medycznych – wskazuje Maria Kuźniar.
Wtóruje jej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Mówi on, że projektowane przepisy mają przede wszystkim na celu zmniejszenie problemu nielegalnego wywozu leków, który nierzadko prowadzony był przez niektóre placówki lecznicze kupujące znaczne ilości medykamentów z zamiarem ich wywozu na zagraniczne rynki.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia jego ogłoszenia.©℗
Projektowane przepisy mają przede wszystkim na celu zmniejszenie problemu nielegalnego wywozu leków
Etap legislacyjny
Rozporządzenie skierowane do publikacji