Szef MZ uczestniczy w spotkaniu wysokiego szczebla dotyczącym zdrowia i migrantów. "Trwa Spotkanie Wysokiego Szczebla dot. Zdrowia i Migrantów #WHO, w którym uczestniczy minister @a_niedzielski" – podało MZ na Twitterze.

"Polska stała się największym węzłem logistycznym pomocy humanitarnej kierowanej na Ukrainę. Na razie nie diagnozujemy w Polsce zapotrzebowania na międzynarodowe zespoły medyczne, jednak sytuacja może ulec zmianie w przypadku eskalacji działań wojennych” – przekazał na tym forum szef MZ w wypowiedzi, której fragmenty ministerstwo udostępniło PAP.

Reklama

Dlatego – jak akcentował Niedzielski – doceniamy wszelkie wsparcie z całego świata, zwłaszcza ze strony naszych partnerów.

"Obecnie największe potrzeby skupiają się na relokacji ukraińskich pacjentów wymagających długoterminowego leczenia do innych krajów UE oraz zapewnieniu dostaw leków i szczepionek, zwłaszcza tych, które dotychczas występowały w Polsce marginalnie" – zasygnalizował szef MZ.

Reklama

Akcentował, że polski system ochrony zdrowia jest otwarty dla obywateli Ukrainy.

"Z uwagi na niczym niesprowokowaną rosyjską agresję mamy do czynienia z niespotykanym od lat w tej części świata kryzysem humanitarnym. Rosyjskie bomby spadają na domy i szpitale” – wskazał szef MZ, cytowany na Twitterze resortu. "Polska solidaryzuje się z Ukrainą, m.in. przyjmując uchodźców, których jest już 2 mln. Polacy przyjmują swoich sąsiadów z Ukrainy do domów. Przyjmujemy dzieci do szkół i przedszkoli. Świadczymy pomoc medyczną” – wskazał minister.

"Jesteśmy świadkami wielkiej udręki i tragedii milionów ludzi. Musimy zjednoczyć nasze wysiłki, aby zminimalizować skutki tego kryzysu. Jako społeczność międzynarodowa musimy zapewnić ochronę praw człowieka i traktowanie każdej osoby z szacunkiem i godnością. Jestem pewien, że wszyscy zgadzamy się, że jedność zawsze będzie ponad podziałami. I pokój nad wojną” – podkreślił podczas spotkania minister Niedzielski.,

Niedzielski rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem

Minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał w czwartek telefonicznie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wiktorem Laszko. Szef MZ mówił m.in. o pomocy dla uchodźców w Polsce i o przekazywanym Ukrainie wsparciu medycznym.

"Trwa rozmowa ministra @a_niedzielski z ministrem zdrowia Ukrainy @ViktorLiashko (@MoH_Ukraine). Minister @a_niedzielski wspólnie z @WaldekKraska informują szczegółowo o pomocy udzielanej pacjentom z Ukrainy oraz aprowizacji medycznej Ukrainy przez Polskę” – podało MZ na Twitterze.

"Minister @ViktorLiashko podziękował Polsce za całość wsparcia dla Ukrainy. Wskazał, że wszyscy pacjenci, których można leczyć na Ukrainie, będą tam leczeni, ale część zapewne trafi do Polski i innych państw UE, które zadeklarowały taką pomoc" – przekazał resort. Minister Laszko – jak relacjonuje nasze MZ – przedstawił straty po stronie ukraińskiej ochrony zdrowia. Wskazał m.in., w jakim zakresie lekowym Ukraina nadal potrzebuje wsparcia.

Niedzielski podnosił, że Polska jest wspierana w aprowizacji medycznej Ukrainy przez inne państwa Unii Europejskiej, więc nie będzie problemu z dostępnością do żadnych leków. Poinformował też, że specjalny pociąg medyczny cały czas jest gotowy do przewozu rannych i chorych.

W czwartek rano Straż Graniczna informowała, że od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, do naszego kraju przyjechało 1,95 mln osób z Ukrainy. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl