Możliwość wypełnienia ankiety poprzedzającej badania również bezpośrednio w punkcie pobrań – takie rozwiązanie wprowadza projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”.

Pilotaż rozpoczął się 1 lipca 2021 r., a na podstawie ostatniej nowelizacji rozporządzenia przedłużono go do 30 czerwca 2022 r.
W ramach programu osoby, które mają ponad 40 lat, mogą wykonać podstawowe badania (m.in. morfologii krwi obwodowej, stężenia cholesterolu, glukozy czy ogólnego badania moczu) bez skierowania od lekarza. Zdaniem lekarzy pierwszego kontaktu do tej pory zainteresowanie było umiarkowane, a jednym z powodów takiego stanu rzeczy była dość skomplikowana procedura zgłoszenia się do programu. Pacjent musiał bowiem wypełnić ankietę – albo przez Internetowe Konto Pacjenta, albo specjalną infolinię – i dopiero potem mógł udać się do placówki medycznej lub punktu pobrań biorącego udział w pilotażu. Sama ankieta jest dość długa i skomplikowana, więc łatwo się zniechęcić. Nie wszyscy też wiedzieli o konieczności jej wypełnienia. Dochodziło więc do przypadków, w których przychodnie musiały odsyłać pacjentów chcących skorzystać z pakietu badań tylko z powodu braku ankiety.
Teraz ma się to zmienić, bowiem projekt ma umożliwić wypełnienie ankiety również bezpośrednio w placówce biorącej udział w pilotażu (ich lista jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia).
– Stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne – tłumaczy w uzasadnieniu resort. Z tego względu warto skłonić jak najwięcej pacjentów do udziału w programie i przebadania się, a umożliwienie im wypełnienia ankiety na miejscu to ułatwi.
Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt na etapie komisji prawniczej