Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, na mocy której w miejsce Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii powstanie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

O podpisaniu noweli poinformowało we wtorek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Celem regulacji jest powołanie jednego podmiotu, który będzie prowadził działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami.

Skupienie w rękach jednej instytucji działań związanych z uzależnieniami, m.in. od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, ale także behawioralnymi, czyli niezwiązanymi z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (np. hazardem czy pracoholizmem) ma pozwolić na skuteczniejsze działanie przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego.

Nowe rozwiązania mają też zapewnić jedną ścieżkę kształcenia. Dzięki znowelizowanym przepisom wszyscy specjaliści będą kończyli ten sam cykl w zakresie psychoterapii uzależnień. Obecnie są trzy ścieżki uzyskiwania certyfikatów.

Na mocy ustawy utworzona będzie Rada do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom działająca przy Prezesie Rady Ministrów. Rada będzie organem koordynacyjno-doradczym w sprawach z zakresu uzależnień. W ustawie dokonano również zmian w zakresie ustanawiania wojewódzkich i gminnych programów w obszarze profilaktyki uzależnień.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem art. 18, który będzie obowiązywał z dniem następującym po ogłoszeniu. Na podstawie art. 18 ustawy minister zdrowia powoła Komisję Inwentaryzacyjną, która ustali i sporządzi wykaz składników majątkowych, innych niż nieruchomości, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl