Tylko niewielki odsetek z nas regularnie wykonuje badania profilaktyczne, a okres pandemii sprawił, że większość z nas zupełnie zaniechała profilaktyki. Warto to naprawić i przebadać się gruntownie. Lekarze przekonują, że regularne wykonywanie badań to najlepszy sposób na uchronienie się przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją. Wiele schorzeń, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów, natomiast ich wykrycie jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej diagnostyki.
Pakiet na miarę potrzeb
Dziś osoby po 40. roku życia mają taką możliwość w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”, który ułatwia dostęp do pakietu podstawowych badań diagnostycznych. Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem pacjenta nic nie kosztuje. Jedyne, co musi poświęcić, to czas na wykonanie badań.
Program jest dostępny w dwóch wariantach - dla kobiet i mężczyzn. Podstawowy obejmuje badania laboratoryjne krwi, m.in. morfologię, cholesterol, glukozę, badanie ogólne moczu, badanie na krew utajoną w kale, a w przypadku mężczyzn antygen swoisty dla stercza (PSA). W ramach programu wykonywane są również pomiary: ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i wskaźnika BMI.
- To komplet badań, który nie zawsze zleca lekarz pierwszego kontaktu. Do tego jest oferowany zupełnie za darmo - mówi Joanna, mieszkanka Warszawy, i dodaje, że na początku trzeciej fali przeszła koronawirusa. Wykonała badania kontrolne zaraz po wyzdrowieniu, ale chciała je ponowić za jakiś czas. - Ciągle słyszę o powikłaniach, które występują nawet kilka miesięcy po przebyciu COVID-19. Teraz jest idealna okazja do tego, by sprawdzić, czy nie wystąpiły i u mnie - dodaje.
Wyprzedzić chorobę
Specjaliści przyznają, że to dobry sposób na zrobienie bilansu zdrowia po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2. - Ale też na to, by wyprzedzić chorobę i zareagować na nią odpowiednio wcześniej. To zupełnie jak z samochodem, którego przegląd wykonujemy raz w roku, by uniknąć wypadku. Tak samo powinniśmy postępować z naszym zdrowiem - mówi dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, pediatra i lekarz rodzinny z Kazimierza Biskupiego. Tłumaczy, że z morfologii i ogólnego badania moczu dowiemy się, jaki jest nasz ogólny stan zdrowia. - Badanie glukozy to nic innego jak pokazanie poziomu cukru we krwi, który pozwala zdiagnozować pacjenta w kierunku cukrzycy, stanu przedcukrzycowego czy zaburzeń lipidowych. Z kolei badanie moczu pozwala ocenić, czy jest infekcja lub czy pacjent cierpi na choroby przewlekłe - mówi dr Bożena Janicka.
Artur Prusarczyk, lekarz, ginekolog-położnik z Siedlec, przyznaje, że podstawowe badania diagnostyczne to najszybsza droga do wykrycia anemii, choroby nerek czy przewlekłych dysfunkcji wątroby. - Tymczasem w Polsce do ujawnienia niewydolności nerek wciąż dochodzi zbyt późno, czemu winny jest właśnie brak regularnie wykonywanych badań podstawowych - zaznacza.
Skierowanie z sieci
Udział w programie „Profilaktyka 40 Plus” jest bardzo prosty. Wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, na stronie pacjent.gov.pl i wypełnić ankietę, która znajduje się w zakładce „Profilaktyka”. Ankieta składa się z zestawu pytań na temat prowadzonego trybu życia, sposobu odżywiania się, nałogów, z którymi się zmagamy, ale też tego, jak wyglądamy, czyli jaki mamy wzrost, wagę oraz obwód w pasie. Ankieta pozwoli ustalić, jak bardzo jest obciążony nasz organizm i jakie są potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia chorób onkologicznych czy układu krwionośnego, które podpowiedzą, w którym kierunku powinny iść badania.
Wypełnienie ankiety jest konieczne do wygenerowania skierowania na wykonanie pakietu badań. Nie trzeba więc iść do lekarza, by je wystawił. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, by je zdobyć.
Poza IKP drogą do uzyskania skierowania jest infolinia. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 735 39 53. Konsultant przejdzie z nami ankietę krok po kroku. Mając skierowanie, należy się zgłosić do wybranej przez siebie placówki, która podpisała umowę z NFZ na realizację programu. Skierowania nie trzeba drukować, ponieważ jest wystawiane elektronicznie, co oznacza, że widzą go i pacjent, i placówki należące do programu. Na stronie gov.pl/profilaktyka znajduje się pełna lista punktów, w których wykonamy badania. Dziś do wyboru jest ponad 1,7 tys. placówek w Polsce. W placówce odbiera się też wyniki badań.
Wyniki skonsultuj z lekarzem
- Powinno się je skonsultować z lekarzem rodzinnym. Dlatego to powinien być kolejny krok wykonany w ramach programu profilaktycznego - mówi dr Bożena Janicka. I dodaje, że obawa przed złym wynikiem nie powinna powstrzymywać przed wykonaniem badań profilaktycznych. - Najgorsza prawda jest zawsze lepsza niż niewiedza. Więc nawet jeśli wyniki są złe, to zyskujemy przewagę. Im choroba jest wcześniej wykryta, tym wywołuje mniejsze spustoszenie w organizmie, daje mniej powikłań. W ten sposób można nie tylko uchronić się przed skomplikowanym i długim leczeniem, ale też długo i dobrze żyć - tłumaczy lekarka.
PAO
partner