To szef szpitala zdecyduje o obsadzie lekarsko-pielęgniarskiej w szpitalach. Do 30 września br. nie będzie trzeba stosować tzw. norm zatrudnienia określonych w załączniku do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Nowelizację wspomnianego aktu prawnego skierowano wczoraj do publikacji. Przedłuża ona przepisy wprowadzone na początku pandemii, będące odpowiedzią na problemy kadrowe szpitali. Zmiany mają na celu „uelastycznienie procesu zarządzania kadrą medyczną w okresie walki z epidemią”.
W rozporządzeniu wskazano, że decyzja co do obsady lekarsko-pielęgniarskiej oddziałów szpitalnych spoczywać będzie na kierowniku placówki, który – w oparciu o aktualną analizę potrzeb szpitala – będzie mógł przesuwać personel w obszary o największych deficytach. Ponieważ zgodnie z zaleceniem prezesa NFZ ograniczono realizację części świadczeń planowych, takie ruchy są w ocenie autorów rozporządzenia możliwe i ułatwią zarządzanie placówką.
Analogicznie do końca września wyłączony ma być obowiązek spełnienia warunków dodatkowych, do których zobowiązał się świadczeniodawca zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dotyczy to warunków dodatkowo ocenianych odnoszących się do kadry medycznej. Taką zmianę przewiduje druga skierowana wczoraj do publikacji nowelizacja. Również w tym przypadku decyzję co do obsady lekarsko-pielęgniarskiej pozostawiono szefostwu szpitala.
Przypomnijmy, w normalnych warunkach lecznice zobowiązane są do spełnienia minimalnych wymogów kadrowych. Przepisy określają m.in. liczbę pielęgniarek w odniesieniu do liczby łóżek na oddziale, kwalifikacje personelu, dość szczegółowo opisują również wymogi zatrudniania na oddziałach intensywnej terapii. W obecnej, szczególnej sytuacji nie trzeba ich stosować.
Etap legislacyjny
Rozporządzenia skierowane do publikacji