Polska kupiła 20 mln szczepionek firmy AstraZeneca, w tym 4 mln do odsprzedaży krajom spoza UE – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
"Polska kupiła 20 mln dawek szczepionki AstraZenaca. 16 mln dawek przedstawiono w zestawieniu w Narodowym Programie Szczepień. Dodatkowo też zagwarantowała 4 mln dawek na rzecz odsprzedaży państwom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, np. Ukrainie, Gruzji czy Albanii" – powiedział PAP Miłkowski.
Wiceminister zaznaczył, że trwają prace nad formalną zgodą UE na odsprzedanie szczepionki. Umowa miałaby być trójstronna, zawarta między zainteresowanym krajem, producentem a UE.
Nie ma ustalonego jeszcze konkretnego terminu odsprzedaży tych dawek. Były oczekiwania, że dojdzie do tego w kwietniu. Decyzję będziemy podejmowali po otrzymaniu harmonogramu dostaw na II kwartał od wszystkich firm, w tym również od firmy Johnson & Johnson i CureVac. Będziemy to robić wtedy, gdy będzie tyle szczepionek, że wąskim gardłem okaże się liczba punków szczepień, czyli będziemy mieli tych dawek więcej niż wynoszą możliwości zaszczepienia ludzi w Polsce. Wtedy właśnie powinniśmy to sprzedać
– wyjaśnił Miłkowski.
Wiceminister przypomniał, że wstępne deklaracje firmy AstraZeneca zakładały dostarczenie wszystkich dawek w I półroczu.
"Teraz nie ma jeszcze potwierdzenia od tej firmy, ile przekaże nam dawek w II kwartale, ale najprawdopodobniej realizacja umowy nie zakończy się w II kwartale tego roku" – powiedział.
Przy okazji zauważył, że w kwietniu powinny trafić już do naszego kraju szczepionki firmy Johnson & Johnson. Byłby to pierwsza szczepionka jednodawkowa, pozostałe wymagają drugiego podania.
Obecnie preparat ten jest poddawany ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zapowiedziała, że wydanie warunkowej rekomendacji powinno nastąpić w marcu. Agencja do tej pory dała zielone światło preparatom wyprodukowanym przez firmy Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.
Polska zakontraktowała blisko 100 mln dawek szczepionek, w tym 20 mln od AstryZeneki (16 mln plus 4 mln do odsprzedaży), 41 mln od Pfizer/BioNTech, prawie 17 mln z firmy Johnson & Johnson, z Moderny 6,7 mln, a z CureVac blisko 5,7 mln.