statystyki

Fundusz Medyczny w ogniu krytyki

autor: Klara Klinger22.07.2020, 08:30; Aktualizacja: 22.07.2020, 08:33
Nie tylko politycy, ale i środowisko medyczne zgłaszało swoje uwagi.

Nie tylko politycy, ale i środowisko medyczne zgłaszało swoje uwagi.źródło: ShutterStock

Pieniądze i źródło ich pochodzenia – ta kwestia wzbudza najwięcej wątpliwości w dyskusji. Projekt prezydenckiej ustawy trafił do Sejmu.

Wprowadzenie bezlimitowego leczenia dzieci, łatwiejszy dostęp do innowacyjnych terapii, pieniądze na modernizację szpitali oraz na profilaktykę. To niektóre z założeń projektu. Wywołuje on jednak wiele kontrowersji. Dwa główne zarzuty to źródło i wysokość finansowania oraz sposób przeprowadzania zmian. Podczas trzygodzinnej dyskusji w komisji sejmowej opozycja ostro skrytykowała pomysł funduszu.

W projekcie zapisano, że nakłady m.in. na innowacyjne leczenie oraz modernizację szpitali mają sięgać do 4 mld zł rocznie. Wątpliwości wzbudza słówko „do”, a także brak wskazania źródła finansowania. Jak przekonują posłowie opozycji, można było zapisać „nie mniej niż”, co by dawało pewność, że taka kwota na pewno się znajdzie.

A to nie koniec wątpliwości. Nawet jeżeli odpowiednio dużo pieniędzy się znajdzie, to nie wiadomo, czy będą wliczane do budżetu zdrowotnego, czy będą to środki dodatkowe. Zgodnie z przepisami w przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone 120 mld zł – czyli 5,30 proc. PKB. Czy budżet Funduszu Medycznego będzie się wliczał do tych środków? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Autorzy projektu ustawy przekonują, że mogą być, ale nie muszą. Zapisy w projekcie nie rozstrzygają tej kwestii.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane