statystyki

Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19

autor: Agata Szczepańska14.07.2020, 08:50; Aktualizacja: 14.07.2020, 08:50
NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem.

NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem.źródło: ShutterStock

NFZ podkreśla, że „nieuzasadnione i nieracjonalne” jest żądanie wykonania testu na pięć dni przed porodem. Poród jest – co do zasady – zdarzeniem nieplanowanym. Odmowa pozwolenia na uczestniczenie w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu jest nieprawidłowością, którą można zgłosić do rzecznika praw pacjenta lub oddziałów wojewódzkich NFZ.

W maju konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz w dziedzinie perinatologii wydali zalecenia, zgodnie z którymi osoba towarzysząca w porodzie powinna m.in. mieć aktualny wynik testu PCR w kierunku COVID-19 z okresu nie dłuższego niż pięć dni przed porodem, przez cały czas pobytu w szpitalu ma nosić maskę i rękawiczki oraz ewentualnie być przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną.

W zaleceniach podkreślono, że decyzję dotyczącą obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje kierownik lecznicy lub upoważniony przez niego lekarz. Odradzano też jakąkolwiek formę odwiedzin w oddziałach położniczo-ginekologicznych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane