Deklarujemy pełną współpracę z Naczelną Radą Lekarską w sprawie wymiany w formule "jeden do jeden" masek ochronnych, które mają trafić do personelu medycznego na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – podkreślił w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia odniósł się na konferencji prasowej do sprawy sprzętu ochrony osobistej potrzebnej personelowi medycznemu podczas epidemii koronawirusa, w tym do sprawy jednej z partii masek ochronnych, które uzyskały negatywny wynik testu i były dystrybuowane przez Naczelną Radę Lekarską.

"Naczelna Rada Lekarska wezwała do zwrotu tych produktów i my tutaj deklarujemy pełną współpracę łącznie z tym, że w miarę możliwości będziemy w takiej formule +jeden za jeden+ te maski wymieniać, ponieważ to jest najważniejsze obecnie z punktu widzenia dostępu do sprzętu ochrony indywidualnej w Polsce, czyli właśnie personel medyczny na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem" - zapewnił Cieszyński.

"Na szczęście, jak pokazują liczby, ten front się cofa i tych przypadków, tych zajętych łóżek jest coraz mniej" - dodał.

O tym, że Ministerstwo Zdrowia będzie dystrybuowało taki asortyment, który został już przebadany i spełnia normy FFP2 i FFP3, wiceminister Cieszyński zapewnił także w środę. Podał wówczas, że w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy przebadano maseczki ochronne KN95 w kierunku spełniania normy FFP2.

"To są maski, które otrzymaliśmy z dwóch źródeł: pierwszym jest transport, który realizowała Naczelna Rada Lekarska, drugim jest transport, który mieliśmy nabyć z Agencji Rozwoju Przemysłu" – wskazał Cieszyński i poinformował, że wszystkie maski, które NRL przekazała do dystrybucji, powinny wrócić do magazynu, "aby wszyscy, którzy mogli ewentualnie mieć z nimi kontakt, mogli je wymienić na takie, które gwarantują bezpieczeństwo".

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Cieszyński odniósł się również do obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce. "Liczba zgonów istotnie maleje, a pragnę przypomnieć, że wielu ekspertów mówiło nam, że to tak naprawdę liczba zgonów wskazuje, ile jest przypadków koronawirusa, zarówno tych ujawnionych, jak i nieujawnionych. Ta liczba zgonów systematycznie maleje" - powiedział Cieszyński.

Wiceminister poinformował też, że w czwartek odnotowano 245 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 189 dotyczy Śląska. Ocenił, że to jest sytuacja, którą będziemy obserwowali jeszcze przez około tydzień; jesteśmy przekonani, że w ciągu tygodnia ta liczba powinna istotnie zmaleć.

Apeluję do producentów i dystrybutorów środków ochrony osobistej o przekazywanie próbek do badań, przetestujemy je bezpłatnie - zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Cieszyński na czwartkowej konferencji prasowej zwrócił się z apelem do wszystkich producentów i dystrybutorów środków ochrony osobistej, którzy chcieliby wprowadzić do obrotu dużą partię takich środków o przekazywanie resortowi zdrowia próbek do badań.

Poinformował, że taka próbka powinna liczyć 25 sztuk danego produktu.

"My, na nasz koszt, te badania wykonamy w jedynym certyfikowanym ośrodku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - Centralnym Instytucie Ochrony Pracy, z którym od samego początku przy tych badaniach współpracujemy" - poinformował wiceszef resortu zdrowia.

Cieszyński dodał, że takie próbki mogą oddawać zarówno organizacje dobroczynne, spółki Skarbu Państwa, lekarskie grupy zawodowe. "My wszystkie te partie towaru przebadamy" - zapewnił. "Jak najszybciej przekazujemy wyniki badań, aby te partie materiałów trafiły do medyków" - dodał Cieszyński.