statystyki

Po kontroli NIK za SOR-ach: Braki kadrowe źródłem problemów

autor: Agata Szczepańska10.03.2020, 07:50; Aktualizacja: 10.03.2020, 07:54
szpital

szpitalźródło: ShutterStock

Dyżury lekarzy bez minimalnego odpoczynku, nierzetelne prowadzenie dokumentacji i niedostosowanie zasad segregacji medycznej pacjentów do nowych przepisów – to niektóre z nieprawidłowości na śląskich szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR-ach), na które wskazała Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolowała pięć placówek w których rok temu doszło do serii zgonów na SOR-ach i izbach przyjęć. Zdaniem izby źródłem większości problemów są coraz większe braki kadrowe i niewystarczające środki z NFZ.

Wnioski NIK pokrywają się z ustaleniami rzecznika praw pacjenta, który również przeprowadził kontrolę w tamtych placówkach i także wskazywał na braki personelu i złą organizację świadczeń jako główne źródło problemów.

Choć wszystkie kontrolowane szpitale spełniały wymagania dotyczące minimalnej obsady kadrowej, to w niektórych przypadkach opieka była niewłaściwie zorganizowana. Przykładowo w czterech oddziałach w niektóre dni nie było lekarzy na SOR-ach, a pomocy udzielali lekarze wezwani z dyżurów na innych oddziałach. W trzech szpitalach takie sytuacje były uwzględniane nawet na etapie planowania dyżurów.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane