statystyki

NFZ bada satysfakcję i… ostrzega przed oszustami

autor: Agata Szczepańska04.03.2020, 20:00
Jeśli ankieter poprosi o ocenę placówki w związku ze świadczeniem, które nie miało miejsca, należy zakończyć rozmowę i poinformować o tym NFZ.

Jeśli ankieter poprosi o ocenę placówki w związku ze świadczeniem, które nie miało miejsca, należy zakończyć rozmowę i poinformować o tym NFZ.źródło: ShutterStock

Osoby, które przebywały ostatnio w szpitalu, mogą się spodziewać telefonu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzwoniący do nich ankieterzy spytają m.in. o warunki pobytu i leczenia oraz komunikację z personelem. Nie należy im jednak podawać danych osobowych czy informacji medycznych.

Badanie satysfakcji realizowane jest w ramach pilotażu centralnego zbierania opinii pacjentów po pobycie szpitalnym. Jak informuje prezes NFZ Adam Niedzielski, w pierwszej kolejności przebadane mają zostać osoby, które przeszły zabieg endoprotezoplastyki lub usunięcia zaćmy. Deklaruje, że wyniki zostaną upublicznione.

Jednocześnie NFZ ostrzega pacjentów przed oszustami, którzy pod pretekstem przeprowadzania ankiety mogliby chcieć wyłudzić dane osobowe lub inne informacje np. o badaniach, z których chory korzystał. Ankieterzy mają zadać dziewięć konkretnych pytań, nie potrzebują danych pacjenta i nie będą o nie prosić. Zapytają m.in. o zaangażowanie zespołu medycznego, o to, czy informacje przekazywane pacjentowi były zrozumiałe, a także o jakość wyżywienia, czystość czy przestrzeganie ciszy nocnej (patrz ramka). Pacjenci zostaną także zapytani, jakie jest prawdopodobieństwo, że polecą szpital, w którym byli leczeni. Każdy z obszarów można ocenić w skali od 0 do 10.

Badanie jest anonimowe. Ankieterzy znają tylko numer telefonu, płeć pacjenta, placówkę, w której się leczył, oraz datę skreślenia z harmonogramu przyjęć, prowadzonego przez szpital. Nie mają dostępu do danych osobowych chorego (takich jak imię, nazwisko i PESEL) ani do szczegółowych informacji o leczeniu, z którego korzystał. Dlatego nie mogą o nie pytać.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane