statystyki

Inwestycje w zdrowiu na nowych zasadach

autor: Agata Szczepańska13.02.2020, 17:00
Podczas zeszłorocznych prac nad projektem w tej sprawie eksperci pozytywnie wypowiadali się na temat wprowadzenia dolnych i górnych pułapów inwestycji podlegających ocenie. Wskazywali, że zwłaszcza ta pierwsza zmiana zapewni zarządzającym lecznicami większą autonomię.

Podczas zeszłorocznych prac nad projektem w tej sprawie eksperci pozytywnie wypowiadali się na temat wprowadzenia dolnych i górnych pułapów inwestycji podlegających ocenie. Wskazywali, że zwłaszcza ta pierwsza zmiana zapewni zarządzającym lecznicami większą autonomię.źródło: ShutterStock

Projekty o niższej wartości bez oceny ich celowości, za to wzmocniona ocena tych bardziej wartościowych – to jedna ze zmian, którą ma wprowadzić przygotowywana przez resort zdrowia nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.

Jej projekt opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. To już drugie podejście do zmian w systemie IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) – nad projektem w tej sprawie toczyły się prace w zeszłym roku, w poprzedniej kadencji rządu, nie zostały jednak ukończone.

Przypomnijmy – inwestycje na rynku usług zdrowotnych już teraz podlegają ocenie. Opinia o celowości inwestycji (OCI) jest ważnym elementem przy decyzjach o rozdzielaniu pieniędzy. Wnioski składa się do wojewody lub – w szczególnych przypadkach – do ministra zdrowia. Służy temu wprowadzony w 2016 r. IOWISZ.

W poprzednim projekcie zaproponowano, że ocenie nie będą podlegać inwestycje o wartości mniejszej niż 2 mln zł, zaś zwiększy się kontrola tych wartych więcej niż 50 mln zł. Nowa wersja jest na etapie wykazu, zatem nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów. Można jednak przypuszczać, że zapisy znacząco się nie zmienią, bowiem umieszczono informację, że projekt ten był już procedowany.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane