statystyki

Dopalacze wychodzą z mody. Spada liczba zatruć

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto11.02.2020, 07:20; Aktualizacja: 11.02.2020, 07:24
Liczba zatruć dopalaczami

Liczba zatruć dopalaczamiźródło: DGP

W 2019 r. liczba zatruć była dwa razy mniejsza niż rok wcześniej. Jak wynika z informacji DGP, spadła z 4,3 tys., do 2,2 tys. przypadków.

Szpitale mają obowiązek zgł aszać hospitalizacje z wiązane z używaniem dopalaczy do głównego inspektora sanitarnego. Ich liczba spada od 2010 r. Obecny wynik jest najniższy od lat. Pełen raport analizujący sytuację GIS opublikuje w marcu.

Powody tej zmiany? Dokktor n. med. Piotr Burda, były krajowy konsultant ds. toksykologii klinicznej, uważa, że wiele zmieniła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które weszły w życie w 2018 r. Zgodnie z nowymi przepisami osoby sprzedające dopalacze traktowane są tak samo, jak te sprzedają ce narkotyki. Grozi za to kara do 12 lat więzienia. Do odpowiedzialności zostaną pociągnięci również posiadacze zabronionych substancji. Tu karą może być z kolei grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie jej do lat 3. To, jak wynika z danych policji, przełożyło się na mniejszą aktywność handlarzy na rynku. w 2018 r. tylko przez CBŚP zostało zabezpieczonych aż 155,5 kg dopalaczy, natomiast w 2019 r. 99,5 kg.

Do bardziej skutecznego ścigania tego rodzaju przestępstw na pewno przyczyniła się umowa między GIS, Policją, Prokuraturą, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową, a także inspektorem farmaceutycznym. Wszystkie te instytucje podpisały pod koniec 2018 r. porozumienie o wspólnych działaniach, dzięki temu płynnie wymieniają się informacjami.

Eksperci podkreślają też, że sukcesu by nie było, gdyby nie prowadzone w ostatnich latach działania GIS związane z zamykaniem sklepów handlujących dopalaczami. – Te zniknęły z rynku. Z kolei działania policji sprawiają, że nie ma szans rozwinąć się na szeroką skalę czarny rynek – dodaje Jan Bondar, rzecznik GIS.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane