statystyki

Czy lekarz może reklamować swoje usługi? Jest orzeczenie Sądu Najwyższego

autor: Michał Culepa03.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:33
SN w uzasadnieniu przypomniał, że kasacja opierała się głównie na zarzucie niewspółmierności kary do czynu, obrona nie kwestionowała zaś samych faktów.

SN w uzasadnieniu przypomniał, że kasacja opierała się głównie na zarzucie niewspółmierności kary do czynu, obrona nie kwestionowała zaś samych faktów.źródło: ShutterStock

Reklama lekarzy jest zabroniona, nawet jeżeli zawiera prawdziwe informacje o dobrej praktyce i zwycięstwie w rankingu ocen lub plebiscycie organizowanym przez media – uznał Sąd Najwyższy.

Lekarz T. prowadził prywatny gabinet stomatologiczny w miasteczku W. na Dolnym Śląsku. Kilka lat temu wygrał plebiscyt na najlepszego lekarza, organizowany przez jeden z lokalnych dzienników i nie omieszkał się tym faktem pochwalić, umieszczając sporej wielkości baner w pobliżu głównego ronda w W. Jednak przekazanie w taki sposób informacji o wygranej i świetnych opiniach pacjentów (które skądinąd były w pełni zgodne z prawdą, dr T. był ogólnie znany ze swojego profesjonalizmu i pacjenci chętnie do niego przychodzili) nie wystarczyło – na banerze znalazły się informacje, że jest to najlepszy gabinet w regionie oraz że pacjenci korzystający z usług dentysty znajdą tam „zdrowie i piękno”.

Gdy dowiedziała się o tym dolnośląska Okręgowa Izba Lekarska, szybko wytoczono doktorowi T. sprawę dyscyplinarną o stosowanie niedozwolonej reklamy swojej działalności. Kodeks etyki lekarskiej w par. 63 stanowi wyraźnie: lekarz ma tworzyć swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki swojej pracy, dlatego wszelkie reklamowanie się jest zabronione, a ponadto nie powinien wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych.

Okręgowy sąd lekarski uznał, że doktor T. złamał powyższy zakaz, naruszył godność zawodu i wymierzył mu karę pieniężną w wysokości równowartości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (jest to kara przewidziana w art. 85 ustawy o izbach lekarskich; minimalna kwota kary to jedna trzecia tej kwoty, a maksymalna – czterokrotność). Lekarz musiał więc zapłacić na hospicjum dziecięce ok. 4800 zł.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane