statystyki

Gorąca końcówka roku w podstawowej opiece zdrowotnej

autor: Agata Szczepańska31.12.2019, 07:49
NFZ chce zmodyfikować nieco zasady finansowania POZ i w większym stopniu płacić za efekt oraz motywować lekarzy do wykonywania badań profilaktycznych, a także wystawiania e-recept.

NFZ chce zmodyfikować nieco zasady finansowania POZ i w większym stopniu płacić za efekt oraz motywować lekarzy do wykonywania badań profilaktycznych, a także wystawiania e-recept.źródło: ShutterStock

Porozumienie zawarte jeszcze przed świętami z jedną organizacją i negocjacje do ostatniej chwili z drugą – tak wygląda ustalanie warunków przyszłorocznych kontraktów w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

Chodzi o Federację Porozumienie Zielonogórskie (PZ) oraz Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), czyli dwie największe organizacje reprezentujące lekarzy rodzinnych. PZ uzgodniło z Narodowym Funduszem Zdrowia zasady kontraktowania usług w 2020 r., PPOZ porozumienia jednak nie zawarło, zarzucając prezesowi NFZ, że w ostatniej chwili zmienił warunki. O interwencję w tej sprawie lekarze poprosili premiera.

Po tym, jak PZ poinformował o pozytywnym finale negocjacji, a PPOZ wydało oświadczenie o zmianie warunków, fundusz opublikował komunikat wyjaśniający, że zostały wypracowane dwie wersje rozwiązań dotyczących warunków finansowania świadczeń udzielanych przez lekarza POZ (jedna uzgodniona z PPOZ, druga – z PZ). Oba projekty przedstawiono w celu zaopiniowania. Różnią się one głównie wysokością stawek za poszczególne usługi.

Konsultacje trwały do wczoraj. Prezes PZ Jacek Krajewski podkreślił jednak, że jego organizacja już przed świętami zakończyła negocjacje z funduszem i nie wyobraża sobie, by jego warunki miały zostać zmienione. – Jesteśmy po porozumieniu i czekamy na zarządzenie prezesa – mówił.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane