statystyki

Azbest wciąż truje byłych pracowników

autor: Paweł Bednarz18.12.2019, 07:37; Aktualizacja: 19.12.2019, 14:15
azbest, eternit

Co czwarta osoba zatrudniona kiedyś w zakładach wytwarzających ten materiał cierpi na chorobę zawodową.źródło: ShutterStock

Co czwarta osoba zatrudniona kiedyś w zakładach wytwarzających ten materiał cierpi na chorobę zawodową.

Stan zdrowia pracujących kiedyś w tych miejscach monitorowany jest od 2000 r. Badania realizowane są przez 13 ośrodków medycyny pracy i wynikają z ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z 1997 r.

Z danych otrzymanych z resortu zdrowia, opracowanych przez zespół dr hab. Beaty Świątkowskiej w Instytucie Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera wynika, że w latach 2000–2017 przebadano 8049 pracowników.

Choroby zawodowe stwierdzono u 2130 z nich (najwięcej w woj. mazowieckim – 523 osoby). Najczęściej diagnozowano pylicę azbestową – 1520 przypadków (18,9 proc. badanych), choroby opłucnej – 342 (4,2 proc.) oraz nowotwory – 131 przypadków (1,6 proc.). Badania realizowane są w ramach programu Amiantus prowadzonego przez 13 ośrodków medycyny pracy na terenie całego kraju. Program jest koordynowany przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J Nofera w Łodzi. Programem profilaktyki leczniczej objęci są pracownicy 28 byłych zakładów przetwórstwa azbestu. Mogą oni skorzystać z bezpłatnych okresowych badań lekarskich, bezpłatnych leków, które związane są z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście, a także raz w roku wyjechać do uzdrowiska.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane