statystyki

Pacjent powinien mieć wiedzę o prawach personelu medycznego [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska21.11.2019, 20:00
- Złożyliśmy wniosek do ministra o wydanie zarządzenia zobowiązującego lecznice do wywieszenia w widocznym miejscu informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie grożą kary - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- Złożyliśmy wniosek do ministra o wydanie zarządzenia zobowiązującego lecznice do wywieszenia w widocznym miejscu informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie grożą kary - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.źródło: ShutterStock

- Złożyliśmy wniosek do ministra o wydanie zarządzenia zobowiązującego lecznice do wywieszenia w widocznym miejscu informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie grożą kary - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki są jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na przemoc. Niedawno w szpitalu w Częstochowie pielęgniarkę zaatakował pacjent z nożem. Czy ten problem narasta, czy po prostu jest bardziej nagłaśniany?

Skala jest coraz większa. Ponieważ pielęgniarki są na pierwszej linii frontu, coraz częściej spotykają się z przemocą i agresją ze strony pacjentów, zwłaszcza w szpitalach. Najczęściej to agresja słowna, ale zdarzają się i rękoczyny. To są zdarzenia, które powinny być rejestrowane, a czasem kwalifikowane jako wypadki w pracy, nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasem nie chcą tego zgłaszać sami poszkodowani, wiążą się z tym bowiem określone formalności, czasem sprawę wolą zamieść pod dywan dyrektorzy. Tymczasem z każdego przypadku agresji powinny być wyciągane wnioski, by łatwiej było zapobiegać takim sytuacjom.

Dostrzegając nasilające się akty przemocy ze strony pacjentów, pod koniec października Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył wniosek do ministra zdrowia o wydanie zarządzenia zobowiązującego podmioty lecznicze do wywieszenia w miejscu widocznym dla wszystkich przebywających w placówce informacji, że pracownicy medyczni są funkcjonariuszami publicznymi, a za ich znieważenie w trakcie wykonywania obowiązków są określone sankcje wynikające z kodeksu karnego.

Można zastanowić się też nad takim rozwiązaniem jak podpisywanie przez pacjenta oświadczenia: „Mam wiedzę, że pracownik medyczny jest funkcjonariuszem publicznym i za jego znieważenie grożą określone sankcje karne”. Pewnie nie powstrzymałoby to osób pod wpływem alkoholu i środków odurzających, które najczęściej bywają skłonne do przemocy, ale w przypadku innych agresorów mogłoby to ostudzić emocje. Chorzy mają Kartę Praw Pacjenta i to jest bardzo dobry akt, ale powinni też mieć informację, a co za tym idzie wiedzę o prawach personelu medycznego.

Odrębnym problemem jest brak ochrony w szpitalach. W firmach zabezpieczających często pracują starsi panowie, najczęściej emerytowani funkcjonariusze, którzy w groźnych sytuacjach się wycofują, tłumacząc, że mają w umowie ochronę mienia, a nie osób. Warto, by szpitale zawierały umowy, które chroniłyby również pracowników.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • taka(2019-11-22 07:46) Zgłoś naruszenie 10

    Od Autorki w treści można przeczytać że będzie obowiązkowy wymóg podpisania jeszcze jednego oświadczenie „Mam wiedzę, że pracownik medyczny jest funkcjonariuszem publicznym i za jego znieważenie grożą określone sankcje karne" A już przed każdym najdrobniejszym zabiegiem daje się pacjentowi do podpisania różne oświadczenia , że lekarze nie odpowiadają za przykre wydarzenia.Obawiam się , że za dużo od nas wymagacie dot osób chorych , zgłaszających się z grypą lub leczących się długotrwale. Wymaganie Oświadczeń to jest inaczej ASEKURACJA .Jaka jest różnica między funkcjonariuszem publicznym a politykiem . Sama sobie odpowiem , że w obecnych czasach to jednego i drugiego trudno zastać na stanowisku w pracy.Natomiast zatrudnieni pracownicy powinni być do dyspozycji pacjenta , a kultura obowiązuje jednakowo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane