statystyki

Politycy kuszą lepszym zdrowiem. Co proponują komitety wyborcze?

autor: Klara Klinger, Tomasz Żółciak30.09.2019, 08:08; Aktualizacja: 30.09.2019, 08:08
PiS przedstawia „piątkę dla zdrowia”, a KO zapowiada skrócenie kolejek przed gabinetem lekarza.

PiS przedstawia „piątkę dla zdrowia”, a KO zapowiada skrócenie kolejek przed gabinetem lekarza.źródło: PAP
autor zdjęcia: Krzysztof widerski

PiS przedstawia „piątkę dla zdrowia”, a KO zapowiada skrócenie kolejek przed gabinetem lekarza.

Na kanwie weekendowych konwencji PiS i KO sprawdzamy, co ogólnopolskie komitety wyborcze mają do powiedzenia na temat zmian w ochronie zdrowia. PiS zaproponował w Opolu kolejną piątkę – m.in. większe nakłady na lecznictwo, powstanie funduszu modernizacji szpitali z budżetem 2 mld zł czy pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka.

Z kolei KO przypomniała w Krakowie swój sztandarowy postulat skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza do 21 dni. Eksperci mówią: „Dobrze, że w końcu zaczęło się mówić o zdrowiu”. Praktycznie wszystkie formacje proponują wyższe nakłady na działanie systemu i zwiększenie kadr medycznych. Co do zasady, politycy stawiają jednak na korekty, a nie rewolucję.

W trakcie weekendowych konwencji rywalizujące ugrupowania podjęły temat sytuacji w ochronie zdrowia, który – jeśli wierzyć badaniom – jest postrzegany przez Polaków jako najistotniejszy. – Musimy zapewnić każdemu obywatelowi naszego kraju darmową służbę zdrowia – obiecywał w Opolu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Tę koncepcję rozwinął minister zdrowia Łukasz Szumowski w piątce dla zdrowia. Jej założenia to dwukrotnie większe wydatki na zdrowie „niż za czasów PO-PSL”, utworzenie funduszu modernizacji szpitali w wysokości 2 mld zł, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi (m.in. dzienne domy opieki w każdym powiecie) oraz 1 mld zł na „najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie”. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd podjął „odważną decyzję w kierunku 6 proc. wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB”.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Skrócenie kolejek(2019-09-30 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mają ustawiać się w dwóch rzędach. Ludzie ogarnijcie się w końcu - średni wiek polskiej pielęgniarki to 58 lat...za 2 lata będzie pi....da. Lekarzy też kształci się w ilościach śladowych. Na co ten Kraj liczy i czy ktoś cokolwiek planuje z calej masy polityków partii wszelakich nie wiadomo....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane