statystyki

Skoro lek jest potrzebny i refundowany, to powinien być refundowany dla wszystkich pacjentów [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska16.05.2019, 08:08; Aktualizacja: 16.05.2019, 08:08
Tomasz Zieliński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego

fot. Materiały prasowe

Tomasz Zieliński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego fot. Materiały prasoweźródło: DGP

- Jeśli dzięki e-receptom uprościmy zasady określania płatności za leki, lekarze chętniej będą je wystawiali - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Zaproponowane niedawno przez resort zdrowia ułatwienia dotyczące określania poziomu refundacji na receptach nie do końca usatysfakcjonowały lekarzy. Jak pan je ocenia?

W mojej opinii idą one w dobrym kierunku, ale są za małym krokiem – zdecydowanie zbyt małym w stosunku do tego, czego oczekuje środowisko.

Czy już na obecnym etapie informatyzacji można pójść dalej niż zaproponował resort?

Z całą pewnością jest większa przestrzeń do uproszczenia. Przykładowo, są leki, które w oczywisty sposób powinny być refundowane. Dziś jednak gdy lekarz stwierdza, że pacjenta należy leczyć jakimś preparatem, najpierw musi sprawdzić, czy opis w charakterystyce produktu leczniczego pozwala na jego zastosowanie. I nie chodzi o względy medyczne. Na przykład jest lek złożony z dwóch preparatów na nadciśnienie. Według obecnych wytycznych towarzystw naukowych lepiej pacjentowi dać właśnie taki lek zamiast dwóch oddzielnych. Ale charakterystyka mówi zwykle, że on jest wskazany, o ile wcześniej pacjent był leczony i jednym, i drugim preparatem. I lekarz staje przed dylematem – przepisać od razu podwójny, czy – żeby się NFZ nie czepiał – dać mu na miesiąc dwa pojedyncze, a dopiero potem ten podwójny? I zaczynamy działać bez sensu, marnować czas i zdrowie pacjenta, dla bezpieczeństwa refundacyjnego.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane