Instagram wypowiada walkę promocji zaburzeń odżywiania na swojej platformie i ukrywa słowa kluczowe, które mogą pozwalać użytkownikom na wyszukiwanie zdjęć promujących anoreksję czy zachowania bulimiczne - poinformowała stacja BBC w swoim serwisie internetowym.

Instagram zdecydował o umieszczeniu zwrotów związanych z zaburzeniami odżywiania na liście słów kluczowych, których użytkownicy popularnej platformy nie mogą wyszukiwać. Znajdujące się na niej zwroty pokazują użytkownikowi puste wyniki wyszukiwania. Inne powiązane z nimi słowa kluczowe po wyszukaniu w aplikacji powodują wyświetlenie komunikatu zachęcającego użytkownika do skorzystania z pomocy psychologicznej. Z poziomu ukazującego się w aplikacji komunikatu można również anulować wyszukiwanie treści, a także wybrać opcję ich obejrzenia pomimo ostrzeżenia.

Należąca do Facebooka platforma Instagram stosuje to rozwiązanie od 2012 roku jako jeden z mechanizmów zabezpieczających użytkowników przed obcowaniem z szokującymi bądź zabronionymi treściami, którym uda się ominąć algorytmy filtrujące. Do materiałów tego rodzaju należą m.in. wpisy i zdjęcia zachęcające do samookaleczania się, a także te, które promują zaburzenia odżywiania jako styl życia, nie zaś groźne choroby, którymi są w rzeczywistości. Prowadzone przez BBC w 2018 r. dochodzenie wykazało jednak, że na Instagramie można było swobodnie wyszukiwać treści związane z promocją zaburzeń odżywiania za pomocą co najmniej 38 różnych zwrotów, często różniących się od siebie jedynie układem liter.

"Nie tolerujemy na naszej platformie treści, które zachęcają do rozwijania zaburzeń odżywiania i używamy potężnych narzędzi technologicznych, m.in. uczenia maszynowego, do ich identyfikowania i usuwania" - powiedział rzecznik Instagrama. "Mimo wszystko zdajemy sobie też sprawę, że jest to problem skomplikowany i chcemy, aby osoby borykające się z tego rodzaju zaburzeniami mogły dzięki naszej platformie poszukiwać pomocy" - dodał przedstawiciel należącej do Facebooka firmy.

Platformy społecznościowe oparte na komunikacji obrazkowej, takie jak Instagram i Tumblr, przez swoich krytyków niejednokrotnie w przeszłości oskarżane były już o promocję nierealistycznego obrazu ciała kobiecego, a także o tolerancję dla przedstawiania zaburzeń odżywiania w sposób, który zagraża zdrowiu osób cierpiących na tego rodzaju schorzenia.