statystyki

Szumowski: Potrzeba zachęt do pracy w systemie ochrony zdrowia [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska29.03.2018, 08:05; Aktualizacja: 29.03.2018, 08:27
Łukasz Szumowski, minister zdrowia

Łukasz Szumowski, minister zdrowiaźródło: Newspix
autor zdjęcia: GRZEGORZ KRZYZEWSKIFOTONEWS

- Powinniśmy wprowadzić mechanizmy, które pozwolą pielęgniarkom i ratownikom na uzyskanie pomocy ze strony państwa w zdobywaniu kwalifikacji - mówi Łukasz Szumowski w rozmowie z DGP.

Związkowcy zarzucają panu, że zawierając porozumienie z rezydentami, złamane zostały zasady prowadzenia dialogu społecznego, ponieważ nie są oni reprezentatywną organizacją, z którą należy podejmować negocjacje płacowe.

– Zarzuty są nieuprawnione, bo nie rozmawiałem z całą grupą lekarzy czy pielęgniarek. W porozumieniu z rezydentami są rozwiązania dedykowane tylko pewnej wąskiej grupie. Przypominam, że uzgodniliśmy częściowe obniżki wynagrodzeń dla najmłodszych rezydentów. W porozumieniu przewidziane są również dodatkowe pieniądze dla tych młodych lekarzy, którzy zobowiążą się do konkretnego działania, czyli pracy w Polsce przez dwa do pięciu lat po skończonej specjalizacji. Przewidujemy również podwyżki dla części specjalistów, ale tylko tych, którzy zdecydują się pracować w jednym szpitalu. Więc wypracowane propozycje są de facto trochę technicznymi rozwiązaniami, które mają poprawiać sytuację w szpitalach, ale nie dotyczą całej grupy zawodowej. Jestem za to przekonany, że są korzystne zarówno dla pacjenta, jak i innych pracowników służby zdrowia. A że nie dotyczy całych grup zawodowych, nie musiały stawać na Radzie Dialogu Społecznego.

Coraz częściej słyszy się jednak głosy, że skoro rezydenci wywalczyli podwyżki, to przedstawiciele innych zawodów medycznych też mają prawo się ich spodziewać. Zwłaszcza w kontekście zaproponowanej przez resort nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane