Portal TripAdvisor zebrał opinie turystów z całego świata, którzy wybrali 10 najlepszych turystycznych miast w Polsce. Zobaczcie, które polskie miasta cieszą się największą popularnością w 2014 roku.
Kliknij w zdjęcie aby wyświetlić galerię.
1 Kraków – miasto w południowej Polsce, położone nad Wisłą. Jedno z największych i najstarszych miast kraju, o wysokich walorach kulturowych i architektonicznych. Miasto owiane legendą, tam gdzie czas płynie inaczej i gdzie każda chwila staje się historią. Przez wieki Kraków był stolicą Polski, siedzibą królów, przyciągającą wielkich uczonych i artystów z całego świata. To ich talentom i wyobraźni zawdzięczamy bogatą spuściznę unikalnych zabytków historycznych odzwierciedlających najważniejsze kierunki w kulturze europejskiej. Najważniejsze zabytki Krakowa: Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska, Rynek Główny i Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Kościół Mariacki, Barbakan, Planty, Kazimierz oraz Kopiec Kościuszki.
ShutterStock
2 Wrocław – historyczna stolica Śląska, jedno z największych i najstarszych miast w Polsce, położone po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej. Będąc we Wrocławiu koniecznie trzeba zobaczyć zespół historycznego centrum czyli Ostrów Tumski, Rynek z Ratuszem, Plac Solny oraz Jatki Wrocławskie. Po zobaczeniu historycznej części Wrocławia można udać się na poszukiwania wrocławskich krasnoludków, te bajkowe istoty są jedyną tego typu atrakcją w Polsce. Uważny turysta nie powinien zapomnieć o Hali Stulecia, przepięknym Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu, ogrodzie zoologicznym oraz Panoramie Racławickiej.
ShutterStock
3 Poznań - stolica Wielkopolski, jedno z najstarszych miast w Polsce, w przeszłości pełnił również rolę stolicy Polski. Do największych zabytków poznania należy zaliczyć Ostrów Tumski, Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo, Trakt Królewsko - Cesarski. Na uwagę zasługuje również poznańskie Stare Miasto ze średniowiecznymi, renesansowymi i barokowymi budowlami do których zaliczamy: Ratusz, Kościół Farny św. Stanisława Biskupa i MB Nieustającej Pomocy, Kolegium pojezuickie, Zamek Królewski, kościół Franciszkański oraz Pałac Gorków. Nie należy zapomnieć o wizycie w Cytadeli oraz ogrodzie botanicznym.
ShutterStock
4 Białystok jest niewielkim polskim miastem o wielkim uroku. Warto wybrać się do imponującego Pałacu Branickich, podziwiać piękną XIX-wieczną architekturę ulicy Warszawskiej albo przemierzyć Szlak Dziedzictwa Żydowskiego. Spektakle w Białostockim Teatrze Lalek to przyjemność dla wszystkich członków rodziny - tak o Białymstoku pisze portal TripAdvisor. A o jakich innych atrakcjach nie należy zapominać będąc w Białymstoku? O tym ,ze nie tylko Szlak Dziedzictwa Żydowskiego warto przemierzyć, ale również Szlak esperanto i wielu kultur w Białymstoku, Szlak architektury PRL albo Szlak architektury drewnianej w Białymstoku.
ShutterStock
5 Sopot jest kurortem nadmorskim, miastem uzdrowiskowym, po II wojnie światowej znanym z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji - które jest największą atrakcją turystyczną Sopotu. Do innych atrakcji należą Grand Hotel, Muzeum Sopotu, które mieści się w budynku władz PRL. Spacerując po Sopocie nie da się nie zauważyć niezwykłych willi, które rozsiane są po całym mieście.
ShutterStock
6 Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki). Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym (lub zamieszkanym) przez takie sławne postacie polskiej kultury jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich.Wielokrotnie odbywał się także Puchar Świata w kombinacji norweskiej. W mieście tym trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym: w latach 1929, 1939 oraz w 1962 oraz jeden raz mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 1939 roku.
ShutterStock
7 Łódź - ważny ośrodek przemysłu filmowego. Wbrew pozorom w Łodzi jest dużo obiektów uznanych za zabytkowe, w gminnej ewidencji zabytków znajduje się ich prawie 2 tys. Zdecydowana większość wywodzi się z XIX oraz XX wieku. Zlokalizowane są w wielu różnych miejscach, choćby przy ul. Piotrkowskiej, reprezentacyjnej ulicy Łodzi, która sama znajduje się w rejestrze zabytków. Wzdłuż niej znaleźć można m.in. klasycystyczną Białą Fabrykę Geyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa), uznaną w 2013 przez miesięcznik National Geographic Traveler za jeden z 7 nowych cudów Polski, neogotycką bazylikę archikatedralną (jeden z najwyższych kościołów w Polsce, ponad 100 m wysokości), wzorowaną na niemieckiej katedrze w Ulm, czy eklektyczny pałac Juliusza Heinzla, w którym znajduje się Urząd Miasta Łodzi. Warto też zobaczyć zespoły pofabryczne rodzin Poznańskich i Scheiblerów. W tym pierwszym usytuowane są m.in. niezwykły neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego (zwany łódzkim Luwrem, obecnie Muzeum Miasta Łodzi), jego była monumentalna przędzalnia (teraz Hotel Andel’s) oraz reszta obiektów pofabrycznych (dziś Centrum Manufaktura). W drugim kompleksie podziwiać można potężną przędzalnię na Księżym Młynie (obecnie lofty), przypominającą olbrzymie zamczysko, czy neorenesansowy pałac Edwarda Herbsta (Muzeum Sztuki w Łodzi), w którym obejrzeć można oryginalne wnętrza i wyposażenie mieszkalne, typowe dla łódzkiej elity przemysłowej przełomu XIX i XX wieku.
ShutterStock
8 Szczecin z racji nadgranicznego położenia i bliskości Morza Bałtyckiego, dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, Szczecin stał się ośrodkiem gospodarczym regionu. Znajduje się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. W Szczecinie objętych ochroną prawną jest ok. 270 zabytków nieruchomych[26], a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m. Sąsiadują one z budynkami użyteczności publicznej o monumentalnej architekturze, takimi jak Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, gmach Akademii Morskiej w Szczecinie i Gmach Urzędu Wojewódzkiego. Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska. Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest bazylika św. Jakuba, która stanowi dominantę ulicy Wyszyńskiego. Inne kościoły, na które należy zwrócić uwagę noszą wezwania: św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela. Dużą wartość historyczną mają także niewielkie kościoły, o średniowiecznym rodowodzie, położone w peryferyjnych osiedlach miasta: na Stołczynie, Krzekowie i Pomorzanach. W Szczecinie znajduje się wiele byłych rezydencji, takich jak: Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, Pałac Ziemstwa Pomorskiego oraz kamienice: Kamienica Loitzów, Domki Profesorskie.
ShutterStock
9 Gdynia posiada rozległe nadmorskie tereny spacerowe. Zalicza się do nich Molo Południowe, będące przedłużeniem Skweru Kościuszki – cumują tam jednostki muzealne – niszczyciel ORP „Błyskawica” oraz żaglowiec „Dar Pomorza”. Na Molu Południowym znajduje się także Akwarium Gdyńskie, a do Helu, Jastarni, Gdańska, Sopotu i Kaliningradu pływają z niego statki białej floty (w tym Tramwaj wodny ZKM w Gdyni). W gdyńskiej marinie prowadzone są szkolenia żeglarskie, można także czarterować jachty. Trasy spacerowe mieszkańców to Bulwar Nadmorski oraz kilka kilometrów piaszczystych plaż, które ciągną się do Sopotu i dalej do Gdańska. Dostępny jest również port – przy Nabrzeżu Francuskim, gdzie stawały polskie transatlantyki, w sezonie cumują duże wycieczkowce. Okolice Kapitanatu Portu są dostępne dla każdego. Z Nabrzeża Pilotowego można obserwować wchodzące i wychodzące statki oraz rzucić okiem na port wojenny na Oksywiu. Panoramę Gdyni podziwiać można z Kamiennej Góry, willowo-parkowej dzielnicy Gdyni. W północnej części miasta – w dzielnicy Babie Doły, ok. 300 metrów od brzegu, znajdują się ruiny niemieckiej torpedowni (druga torpedownia na Oksywiu należy do Marynarki Wojennej). Gdynia jest skomunikowana z resztą Trójmiasta – kolejką SKM z Gdyni Głównej jedzie się – do Sopotu 14 minut, a do Gdańska 35 minut. Posiada także stale rozbudowywaną sieć trolejbusową, co w skali polskiej jest obecnie rzadkością.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję