Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

10 najdroższych restauracji świata

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
9. Misoguigawa (Osaka, Kobe, Kyoto) Pozostajemy w klimacie kuchni japońskiej, choć z dużym wpływem francuskiej tradycji kulinarnej. Restauracje „Misoguigawa” oferują swoim gościom potrawy przygotowane według najlepszych zasad kaiseki (tradycyjny, wielodaniowy posiłek japoński przygotowywany jak dzieło sztuki). Estetyka w sztuce kulinarnej kaiseki jest blisko spokrewniona z francuską haute cuisine, czyli kuchnią wyrafinowaną. Zarówno haute cuisine, jak i kaiseki, koncentrują się na starannym przygotowaniu i podaniu potraw, które muszą być przyrządzone z najświeższych i rzadkich składników. Cena za posmakowanie takiego luksusu? 163 dolary za jedno danie.
9. Misoguigawa (Osaka, Kobe, Kyoto) Pozostajemy w klimacie kuchni japońskiej, choć z dużym wpływem francuskiej tradycji kulinarnej. Restauracje „Misoguigawa” oferują swoim gościom potrawy przygotowane według najlepszych zasad kaiseki (tradycyjny, wielodaniowy posiłek japoński przygotowywany jak dzieło sztuki). Estetyka w sztuce kulinarnej kaiseki jest blisko spokrewniona z francuską haute cuisine, czyli kuchnią wyrafinowaną. Zarówno haute cuisine, jak i kaiseki, koncentrują się na starannym przygotowaniu i podaniu potraw, które muszą być przyrządzone z najświeższych i rzadkich składników. Cena za posmakowanie takiego luksusu? 163 dolary za jedno danie. / Wikimedia Commons
Tematy:
Reklama

Komentarze (1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
  • marcins
    2014-09-16 08:29
    co to za restauracja, 300 dolarow? 1000zl za obiad? u nas pół PO jada drozej w Warszawie. moze ich wyslac do Paryża, bedzie taniej?
    0
    zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej