Włoska Via Lattea, austriacki SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental, polska Białka Tatrzańska a może słowacki Chopok? Wypoczynek na stoku w każdym miejscu smakuje trochę inaczej. A gdzie najlepiej? Oto 10 miejsc, w których zimowy relaks z nartami lub deską może być szczególnie udany.
.
1
Zieleniec (Duszniki-Zdrój)
Sporty zimowe zawitały do Zieleńca jeszcze w okresie międzywojennym. Od kilku dekad budowany jest tu sukcesywnie duży ośrodek narciarski. Dominują tu trasy łatwe, których jest łącznie 13 km. Odcinków czerwonych jest prawie 8 km. Łącznie 21 km dobrze utrzymanych i urozmaiconych dróg do uprawiania sportów zimowych obsługiwanych przez 28 wyciągów. Cały kompleks położony jest na wysokości 811-1025 m. Tuż przy granicy z Czechami, w unikalnym - alpejskim - mikroklimacie.
ShutterStock
2
Białka Tatrzańska
Obok Szczyrku i Zieleńca nie może zabraknąć Białki Tatrzańskiej. Wśród kilku okolicznych ośrodków narciarskich najważniejsze to Kotelnica, Bania i Kaniówka. Łącznie 19 wyciągów obsługuje ponad 18 km tras, z czego ponad 14 km to odcinki łatwe. Zdecydowanie warto tu choć raz spróbować swoich sił w jakiejś formie sportu lub rekreacji, szczególnie zimowej.
ShutterStock
3
Chopok na Słowacji
U podnóży Chopoka znajduje się duży ośrodek narciarski Jasná podzielony na 2 części: Jasná – Chopok północ (Chopok sever) z terenami: Otupné (1142 m), Záhradky (1025 m), i Luková (1670 m) oraz ośrodek Chopok południe (Chopok juh) z terenami: Kosodrevina (1489 m) i Srdiečko (1216 m). Jest to największy ośrodek narciarski na Słowacji. Trasy narciarskie, o łącznej długości 45 km, obsługiwane są przez 3 koleje gondolowe, 1 kolej naziemną, 9 kolei krzesełkowych i 16 wyciągów narciarskich o łącznej przepustowości 32000 osób na godzinę.
ShutterStock
4
Rużomberk (Ruzomberok Skipark) na Słowacji
Głównym wyciągiem jest kolejka gondolowa z ośrodka Hrabova o długości 1770 metrów i przepustowości 1500 osób/godzinę. Na szczyt Malinô Brdo prowadzi wyciąg krzesełkowy – długość 1120 metrów, przepustowość 2200 osób/godzinę.
Oprócz tego w ośrodku działa 8 mniejszych wyciągów – orczykowych i tzw. wyrwirączek o długości od 70 do 1000 metrów.
Ski Park Ružomberok, Malinné, Malinô Brdo leży w dzielnicy Hrabovo. Znajduje się na zboczach góry Malinô Brdo (1209 metrów n.p.m.), w Wielkiej Fatrze.
ShutterStock
5
Największe ośrodki narciarskie w Austrii
Największym kompleksem narciarskim pod względem ilości oferowanych wyciągów jest SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental. Do wyboru mamy tutaj łącznie ponad 284 km bardzo urozmaiconych dróg do sportów zimowych, w tym: 122 km tras dla początkujących, 129 km tras średnich i 33 km dla lubiących wyzwania. Całość obsługiwana jest przez sieć 90 wyciągów, w tym 16 gondolowych. Bazę noclegową wokół głównej góry Hohe Salve zapewniają okoliczne miejscowości (Brixen, Westendorf, Hopfgarten, Itter i Söll). Wszystkie trasy położone są na wysokości od 620 m do 1957 m.
Sporo wyciągów do wyboru oferują także: Skicircus Saalbach (70 wyciągów), Zillertal Arena (49), Ski Jewel Alpbachtal Wildschönau oraz Lech/Zürs/Warth/Schröcken (47).
ShutterStock
6
Największe ośrodki narciarskie we Francji
Najdłuższą łącznie linię dostępnych tras dla narciarzy i snowboardzistów we Francji ma ośrodek Les 3 Vallées – Val Thorens/Les Menuires/Méribel/Courchevel, który oferuje 600 km szlaków o różnym stopniu trudności (trasy łatwe: 312 km; średnie: 216 km; trudne: 72 km). Cały kompleks rozciąga się na wysokości od 1100 do 3230 m.
Do grona bardzo dużych francuskich ośrodków narciarskich zaliczają się także: Les Portes du Soleil – Morzine/Avoriaz/Les Gets/Châtel/Morgins/Champéry obługiwany przez 172 wyciągi. Kompleks ten posiada 580 km tras, w tym 310 km łatwych, 210 km średnich i 60 km wymagających. Bardzo duży jest także ośrodek Les Sybelles – Le Corbier/La Toussuire/Les Bottières/St Colomban des Villards/St Sorlin/St Jean d’Arves dysponujący 310 km tras (w tym: 53 km szlaków łatwych, 238 km szlaków czerwonych oraz 18,5 km szlaków wymagających).
ShutterStock
7
Największe ośrodki narciarskie we Włoszech
Do największych włoskich ośrodków narciarskich należy Via Lattea – Sestriere/Sauze d’Oulx/San Sicario/Claviere/Montgenèvre. W ramach tego rozległego obszaru amatorzy różnych sportów zimowych mają do dyspozycji 400 km dobrze utrzymanych tras, z czego prawie 100 km to rogi łatwe, szlaki czerwone zajmują łącznie 220 km, natomiast wymagające czarne odcinki mają łącznie 84 km. Cały obszar opleciony jest siecią 63 wyciągów (także kolejką i gondolami). Kompleks położony jest na wysokości 1372-2749 m.
Do największych ośrodków narciarskich należą także: Zermatt/Breuil-Cervinia/Valtournenche – Matterhorn (322 km tras, w tym: 75 km łatwych, 220 km umiarkowanych i 27 km szlaków czarnych) oraz Val Gardena (łącznie 175 km tras, w tym: 52 km łatwych, 105 km szlaków umiarkowanych i 18 km trudnych).
ShutterStock
8
Gudauri w Gruzji
Gudauri (გუდაური) to gruziński kurort narciarski leżący w górach Kaukazu w regionie Mccheta-Mtianetia. Zaraz za miejscowością zaczyna się podejście pod górę Sadzele (3260 m n.p.m.) i sąsiednią Kudebi (3008 m n.p.m.).
Miejscowość położona jest na wysokości 2200 metrów n.p.m. Kiedyś była tylko leżącą przy Gruzińskiej Drodze Wojennej stacją pocztową, gdzie dyliżanse i carscy kurierzy wymieniali konie. W połowie lat 80., kiedy Gruzja należała jeszcze do Związku Radzieckiego, władze w Moskwie postanowiły pozyskać Kaukaz dla płacących dewizami obywateli Zachodu. Z pomocą austriackich inwestorów wybudowano hotele, wyciągi i nartostrady. Na oba pobliskie szczyty prowadzą wyciągi krzesełkowe. Na zboczach Sadzele i Kudebi jest 35 km tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności.
ShutterStock
9
Bukowel na Ukrainie
Polskich narciarzy i snowboardzistów na ukraińskie Karpaty przyciągają stosunkowo niskie ceny i bliskość do granicy z Polską (karpackie kurorty leżą na zachodniej Ukrainie, tuż za granicą z Polską).
Najsłynniejszym ukraińskim ośrodkiem narciarskim jest Bukowel. Kurort położony jest około 250 km od granicy z Polską, 30 km od miasta Jaremcze i 100 km na południowy-zachód od Iwano-Frankiwska. Leży na stokach trzech gór: Bukowel (1127 m), Czarna Klewa (1246 m) oraz Dowga (1372 m). Kompleks oferuje ponad 53 km tras o wszystkich poziomach trudności, o długości od 300 do 2350 m i spadku od 40 do 285 m. Trasy przebiegają po stokach specjalnie wyposażonych w podłoże trawiaste, armatki śnieżne i osłony przeciwsłoneczne. Trzy stoki są oświetlone. Jednocześnie na stokach kompleksu może jeździć do 15 000 osób.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję