WIECZNE MIASTO | Kto Rzym zobaczy, spokojnie może z tego świata odejść. W Europie to najważniejsze miejsce, które warto zobaczyć. Historia sprzed tysięcy lat nadal zaklęta w murach i wąskich uliczkach. Majestatyczne budowle i ruiny, włoska kuchnia i śródziemnomorski, gorący klimat w jednym. Osobnym, choć równie ważnym miejscem jest Watykan i Bazylika św. Piotra - serce Kościoła katolickiego.
2 - fontanna di trevi
3 - kapitol
4 - watykan
5 - plaża nad Śródziemnym
6 - Circulo maximo
7 - coś polskiego
Loty z Polski do Rzymu.
Słowniczek włoskich zwrotów.
Transport po mieście. Metro, tramwaje, autobusy.
.
1
Koloseum
Tak jak wieża Eiffla jest symbolem stolicy Francji, tak śmiało można powiedzieć, że architektonicznym symbolem Wiecznego Miasta jest Koloseum. Starożytni mieszkańcy tego miasta nie nazywali tego miejsca w ten sposób Dla nich był to Amfiteatr Flawiuszów (od dynastii cesarzy, którzy w latach 70-72 do 80 n.e. wznieśli tę budowlę). Skąd zatem nazwa Koloseum? Otóż w pobliżu budowli istniał dawniej gigantyczny (gr. „kolossos”) posąg słynnego cesarza Nerona przedstawionego jako Helios (w mitologii greckiej bóg i uosobienie Słońca; jeden z tytanów; utożsamiany z rzymskim Solem).
Dawny amfiteatr przez wieki zmieniał swoje funkcje. W 528 odbyły się tu ostatnie igrzyska. Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz. Około 1200 r. rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku. W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Zaprzestano eksploatować go w roli kamieniołomu. Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.
ShutterStock
2
Watykan
Dla wielu turystów-pielgrzymów to centralny punkt wizyty w stolicy Włoch. Wzgórze Watykańskie, które w większości od 1929 roku jest administracyjnie częścią miasta-państwa Watykanu (wł. Città del Vaticano). A głównym miejscem jest tu Bazylika Świętego Piotra na Watykanie (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) usytuowana przy placu Świętego Piotra, do którego prowadzi z centrum Rzymu Via della Conciliazione. Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in. Leona I, Leona III, Grzegorza Wielkiego, Piusa X, Jana XXIII i Jana Pawła II.
ShutterStock
3
Forum Romanum
Forum Romanum (pol. – rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.
ShutterStock
4
Bazyliki i kościoły
Watykan i Bazylika św. Piotra na Watykanie to dopiero początek całej listy świątyń z bogatą historią. Wartymi zobaczenia są także m.in. Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika św. Agnieszki za Murami czy Bazylika Santa Maria Maggiore. Ważnymi świadectwami wieków minionych sa także rzymskie katakumby.
ShutterStock
5
Panteon
Okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e.
Budową gmachu kierował Apollodoros, stracony później przez cesarza. Panteon poświęcony był bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników.
Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. 42-metrowa kopuła Santa Maria del Fiore Filippo Bruneleschiego we Florencji została wybudowana pod wpływem tej z Rzymu.
ShutterStock
6
Polskie ślady w Rzymie
Czy w ogromnym Rzymie można znaleźć ślady z Polski? Owszem. Takich miejsc jest co najmniej kilka tuzinów. Wśród ciekawszych znajdują się:
- Instytut Polski przy via Vittoria Colonna 1
- Kaplica polska poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej przy grobie św. Piotra w bazylice św. Piotra w Watykanie, ufundowana przez amerykańską Polonię w połowie XX wieku
- Pomnik Henryka Sienkiewicza w parku Villa Borghese
- Caffe Greco na Via Condotti 86, w której stałymi gośćmi bywali m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Jan Matejko, Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Jerzy Turowicz. W kawiarni jest fotografia Czesława Miłosza, który napisał o niej wiersz
Na zdjęciu: Ulica Adama Mickiewicza w Rzymie, fot. Lucaok / Wikimedia Commons, lic. cc-by-sa
Wikimedia Commons
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję