Piramidy w Gizie, wodospad Niagara, Tadż Mahal czy Krzywa Wieża w Pizie – te atrakcje turystyczne zna każdy amator zagranicznych wycieczek. Na świecie są jednak również miejsca warte zobaczenia, o których niemal nikt nie słyszał. Serwis „The Richest” przygotował zestawienie nieznanych cudów świata. Oto one.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
Tarasy ryżowe w Banaue (Filipiny)
Filipińczycy nazywają to miejsce położone na zboczach górskich w prowincji Ifugao, stworzone 2 tysiące lat temu przez człowieka, ósmym cudem świata. Gdyby kolejne „stopnie” tego niesamowitego miejsca ułożyć jeden za drugim, wówczas mogłyby one opasać połowę kuli ziemskiej! Tarasy utworzono pracą ludzkich rąk, bez użycia jakichkolwiek maszyn. W 1995 roku włączono je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe wiele pól wchodzących w skład tego obiektu wciąż jest używanych przez filipińskich rolników, którzy uprawiają tu ryż i warzywa.
ShutterStock
2
Wieża Herkulesa (Hiszpania)
Zbudowana 2 tysiące lat temu przez Rzymian latarnia nazywana Wieżą Herkulesa wciąż prowadzi statki przepływające u wybrzeży Hiszpanii. To najstarsza działająca latarnia morska na świecie i jedyna latarnia zbudowana przez Rzymian, która przetrwała do naszych czasów. Według legendy Herkules przybył do tego miejsca po pokonaniu Geriona (mityczna postać o trzech głowach, sześciu rękach i nogach oraz trzech zrośniętych tułowiach), złożył w miejscu, w którym dziś stoi latarnia głowę i czaszkę swojej ofiary i nakazał zbudowanie wieży w tym miejscu. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
ShutterStock
3
Klasztor w Meteorach (Grecja)
Na szczytach masywu Meteorów, na który składają się wysokie do 540 m. n.p.m skały z piaskowca, znajduje się kompleks prawosławnych klasztorów. Dawniej mnisi mogli dostać się do nich jedynie za pomocą lin, obecnie do tych klasztorów, do których wpuszcza się turystów, można dotrzeć po schodach. Według legendy św. Atanazy, założyciel najstarszego z klasztorów (powstał w 1336 roku), wzniósł się na szczyt masywu na skrzydłach orła. Łącznie na skałach wybudowano 24 klasztory, ale dziś mnisi zamieszkują jedynie sześć z nich.
ShutterStock
4
Pagan (Mjanma)
Starożytne miasto, w którym w latach świetności znajdowało się ponad 10 tysięcy buddyjskich świątyń I pagód (w latach 1044-1287 Pagan był stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego, czyli tzw. Królestwa Paganu). Obecnie można w nim podziwiać nieco ponad 2 tysiące takich obiektów. Aby w pełni docenić urok tego miejsca można wybrać się na wycieczkę balonem i spojrzeć na „miasto świątyń” z góry.
ShutterStock
5
Biblioteka Celsusa (Turcja)
Jeden z najważniejszych zabytków znajdujących się w ruinach Efezu. Bibliotekę zbudował syn znanego rzymskiego senatora – Celsusa – który zresztą… pochował ojca w jej murach. W latach świetności znajdowało się w niej 12 tysięcy zwojów. Obecnie po bibliotece została jednak jedynie imponująca fasada.
ShutterStock
6
Tunel Miłości (Ukraina)
Skrywający się głęboko w ukraińskich lasach Tunel Miłości to ciągnąca się przez trzy kilometry, zarośnięta trawą linia kolejowa przebiegająca przez niezwykły korytarz tworzony przez rosnące po obu stronach rozłożyste jabłonie. Miejsce nazwano Tunelem Miłości, ponieważ wielu zakochanych robi sobie w tym malowniczym zakątku zdjęcia. Ukraińcy wierzą, że jeśli zakochana para pomyśli życzenie i przejdzie przez tunel – wówczas życzenie na pewno się spełni.
ShutterStock
7
Tunel z glicynii w Ogrodach Fuji (Japonia)
Każdy kto wejdzie do tunelu, porośniętego glicyniami (roślina z rodzaju bobowatych) poczuje się jak w bajce – ze względu na piękne, pastelowe kolory kwiatów glicynii. Aby w pełni doświadczyć uroku tego miejsca należy odwiedzić je późną wiosną - najlepiej w czasie Festiwalu Glicynii.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję