Tunezja to nie jedyny kraj, do którego podróż jest odradzana przez polskie MSZ. Afryka, Bliski Wschód czy Azja to nierzadkie cele egzotycznych wycieczek. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czy docelowy kraj jest bezpieczny dla turystów
.
1
Tunezja
Polskie MSZ zaleca: Nie podróżuj
Tunis, Hammamet, Susa były do niedawna klasyką w ofertach polskich biur podróży. Stosunkowo nieodległe i niedrogie tunezyjskie kurorty nad Morzem Śródziemnym od lat cieszyły się popularnością wśród turystów znad zazwyczaj zimnego Bałtyku. Sytuację diametralnie zmieniły ataki terrorystyczne w hotelu w Susie, w któym także przebywali akurat Polacy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych już w maju 2014 opublikowało komunikat ostrzegawczy, który odradzał podróż do tego kraju.
Zobacz ostrzeżenie polskiego MSZ ws. Tunezji>>
ShutterStock
2
Nepal
Polskie MSZ zaleca: Nie podróżuj
Pod koniec kwietnia bieżącego roku ten górzysty kraj dotknęła klęska spowodowana silnymi trzęsieniami ziemi. OD tego czasu kraj zmaga się z usuwaniem zniszczeń. Na miejscu działają organizacje humanitarne.
Zobacz ostrzeżenie polskiego MSZ ws. Nepalu>>
ShutterStock
3
Syria
Polskie MSZ zaleca: Opuść natychmiast
Syria nękana jest obecnie konfliktem wewnętrznym, a dodatkowo na pograniczu z Turcją cały czas utrzymuje się wysokie zagrożenie działaniami grup terrorystycznych. Ruch graniczny z Turcją dla obywateli państwa trzecich jest wstrzymany.
Zobacz ostrzeżenie polskiego MSZ ws. Syrii>>
Bloomberg / Michael Luongo
4
Jemen
Polskie MSZ zaleca: Opuść natychmiast
Działania organizacji terrorystycznej nazywanej Państwem Islamskim dotykają także Jemenu. Żaden polski turysta nie powinien zapuszczać się w te rejony. W Jemenie nie działa ani polska ambasada, ani konsulat. Polak poszukujący pomocy w tym kraju może skorzystać z pomocy tylko obcych placówek dyplomatycznych innych państw Unii Europejskiej.
Zobacz ostrzeżenie polskiego MSZ ws. Jemenu>>
Bloomberg
5
Burundi, Gwinea, Sierra Leone
Polskie MSZ zaleca: Nie podróżuj
Czarna Afryka to mieszanka wielu zagrożeń. Z jednej strony niestabilne politycznie państwa, z drugiej organizacje paramilitarne i terrorystyczne. Istotnym zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też stopniowo wygaszana epidemia gorączki krwotocznej spowodowana wirusem ebola. Ogniskiem tej "dżumy" naszych czasów były właśnie państwa w środkowo-zachodnim rogu Afryki.
Zobacz ostrzeżenie polskiego MSZ ws. Burundi>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję