Obecny rok zapowiada się jako absolutnie rekordowy dla turystyki we Włoszech. Według przedstawionych prognoz zanotowana zostanie najwyższa w historii liczba noclegów w hotelach i turystów; połowa z nich to będą cudzoziemcy.

Instytut badań opinii i rynku Demoskopika prognozuje, że w tym roku zarezerwowane zostaną 442 miliony noclegów w hotelach i pensjonatach; to najwięcej odkąd prowadzona jest taka statystyka, czyli od 1958 roku.

Oznacza to wzrost o 12 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, który minął pod znakiem ożywienia turystyki po pandemii.

Przewiduje się, że Włochy wybierze 61 milionów obcokrajowców.

Łącznie turyści wydadzą w Italii 89 miliardów euro, o ponad 22 procent więcej niż przed rokiem.

Według włoskiego Instytutu największy wzrost liczby turystów zanotują regiony: Trydent- Górna Adyga ( o ok. 15 procent), Wenecja Euganejska (14,8 proc.), Marche (13 procent). Dużego napływu turystów spodziewają się też tradycyjnie Sardynia i Emilia- Romania; wzrost wyniesie tam po około 12 procent.

Zauważa się, że optymistyczną zapowiedź dobrego roku dla turystyki stanowią dane dotyczące zimowych wakacji w górach, gdzie w wielu alpejskich miejscowościach i ośrodkach narciarskich notuje się komplet gości.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/