Polski paszport ponownie znalazł się wśród najsilniejszych paszportów świata; jego posiadacze mogą podróżować bez wizy do 184 krajów - wynika z opublikowanego ostatnio w Wielkiej Brytanii raportu Henley Passport Index.

Ranking otwiera ponownie jak w ostatnich zestawieniach Japonia; posiadacze japońskiego paszportu mogą podróżować bez wizy do 193 krajów. Na kolejnych miejscach znalazły się Singapur i Korea Południowa (192 kraje), Niemcy i Hiszpania (190), Finlandia, Włochy i Luksemburg (189), Austria, Dania, Holandia i Szwecja (188), Francja, Irlandia, Portugalia i Wielka Brytania (187), Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, USA i Czechy (186), Australia, Kanada, Grecja i Malta (185).

Polska wraz z Węgrami zajęła dziewiąte miejsce; posiadacze polskiego paszportu mogą podróżować bez wizy do 184 krajów. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają Litwa i Słowacja (183).

Listę paszportów dających największe możliwości zamykają Korea Północna (40 krajów), Nepal i Palestyna (38), Somalia (35), Jemen (34), Pakistan (32), Syria (30), Irak (29) oraz Afganistan (27).

Ranking Henley Passport Index jest prowadzony od 2006 roku. Stoi za nim londyńska firma doradcza wyspecjalizowana w sprawach obywatelstwa i rezydencji, Henley & Partners. Nie bierze w swych raportach pod uwagę czasowych obostrzeń. (PAP)

mrf/ fit/

arch.