Wyjeżdżam po raz pierwszy w życiu na samodzielną wyprawę do egzotycznych krajów. Jedziemy we dwoje, zamierzamy podróżować przez Wietnam, Laos, Kambodżę – opowiada pani Bogumiła. – Bardzo cieszę się na tę podróż, będzie to wyprawa mojego życia. Ale mam trochę obaw. Będziemy z dala od kraju, od bliskich i chciałabym czuć opiekę polskich służb dyplomatycznych. Czy one monitorują poczynania i losy Polaków podróżujących do odległych krajów – pyta turystka
Tak. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera polskich turystów przebywających za granicą pod jednym wszakże warunkiem: że będzie o nich wiedziało. W tym celu jesienią ubiegłego roku uruchomiono specjalny serwis Odyseusz (www.odyseusz.msz.gov.pl), za pomocą którego można zgłaszać wyjazdy indywidualne, nieorganizowane przez biura podróży. Zgłoszenie umożliwia kontakt z obywatelami polskimi przebywającymi za granicą w sytuacjach kryzysowych – np. gdy zaistnieje konieczność ewakuacji w związku z klęską żywiołową albo niepokojami społecznymi. W przypadkach nadzwyczajnych pracownicy MSZ mogą skontaktować się z podróżującymi, udzielić niezbędnych informacji i pomocy za pośrednictwem właściwej placówki konsularnej. Rejestracja w systemie Odyseusz umożliwia również otrzymywanie regularnych powiadomień dotyczących bezpieczeństwa, a także – co istotne w najbliższym, wyborczym roku – może być wykorzystana w celu rejestracji do udziału w wyborach za granicą.
Zamieszczenie informacji o wyjeździe jest absolutnie dobrowolne, bezpłatne, nie rodzi żadnych zobowiązań prawnych i nie stanowi podstawy do wysuwania roszczeń. Zgłoszenia można dokonać na dwa sposoby: poprzez proste, jednorazowe zarejestrowanie podróży lub założenie profilu w systemie. Dane zawarte w zgłoszeniu jednorazowym znikną po upływie dwóch tygodni od zakończenia podróży, profil zostanie usunięty, jeśli nie prolongujemy go po roku.
Uwaga: Odyseusz zastąpił podobne funkcje serwisu e-Konsulat (użytkownicy są automatycznie przekierowywani). Przed dalszymi wyjazdami warto też zapoznać się z informacjami zawartymi w poradniku „Polak za granicą” i aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących na stronach MSZ.
Podstawa prawna
Art. 11–16 ustawy z 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 215, poz. 1823 ze zm.).