Ambasadorowie UE zdecydowali w środę, że Ukraina zostanie dodana do listy krajów trzecich, wobec których kraje UE powinny znosić wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia dotyczące podróżowania do Unii - poinformowało PAP w środę źródło unijne.

Według nieoficjalnych informacji aktualizacja unijnej listy ma nastąpić w czwartek.

Obecnie na tej liście znajdują się: Albania, Armenia, Australia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Brunei, Kanada, Izrael, Japonia, Jordania, Liban, Czarnogóra, Nowa Zelandia, Katar, Mołdawia, Macedonia Północna, Rwanda, Arabia Saudyjska, Serbia, Singapur, Korea Południowa, Tajlandia, USA i Chiny. Ograniczenia w podróży powinny być również stopniowo znoszone dla specjalnych regionów administracyjnych Chin - Hongkongu i Makau.

W myśl tych zaleceń mieszkańcy Andory, Monako, San Marino i Watykanu powinni być uznawani za mieszkańców UE.

Zalecenie Rady nie jest instrumentem prawnie wiążącym. Za wdrożenie rekomendacji odpowiadają władze państw członkowskich.

Państwo unijne nie powinno decydować o zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu dla państw trzecich niewymienionych w wykazie, dopóki nie zostanie podjęta decyzja na poziomie unijnym w skoordynowany sposób.