Niemcy

Od 30 maja Polska jest na niemieckiej zielonej liście krajów bezpiecznych. Oznacza to duże ułatwienie dla osób w podróżowaniu, jednak zasady przekraczania granicy drogą lądową i powietrzną różnią się.

Bez testu, kwarantanny i wypełnienia formularza

Osoby podróżujące samochodem przy wjeździe do Niemiec są zwolnione z okazywania testu w kierunku COVID-19, odbycia kwarantanny oraz wypełnienia formularzu lokalizacji. Niezależnie od celu podróży - służbowo i turystycznie. Te zasady nie dotyczą jednak przekraczania granicy w powietrzu.

Test przy podróży samolotem

Wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec jest możliwe tylko z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Honorowane są szybkie testy antygenowe (wykonane najwcześniej 48 godz. przed planowaną godziną lądownia) oraz testy PCR, LAMP, TMA (wykonane najwcześniej 72 godz. przed planowaną godziną lądownia).

Dzieci poniżej 6. roku życia są zwolnione z wymogów wykonywania testu w kierunku COVID-19.

Dodatkowo, przy przekroczeniu granicy drogą powietrzną z testu w kierunku COVID-19 są zwolnione osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

Osoby zaszczepione:

  • 14 dni od podania ostatniej dawki
  • szczepionka musi być dopuszczona w Unii Europejskiej
  • zaświadczenie o szczepieniu musi być wydane w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim (ewentualnie wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień).

Ozdrowieńcy:

Osoby, które przeszły zakażenie mogą być zwolnione z wykonywania testu w kierunku COVID-19 w okresie od 28 dni do 6 miesięcy po pozytywnym teście. Zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Czechy

Od 14 czerwca Polska jest na zielonej liście krajów bezpiecznych.

Oznacza to, że podróże z Polski do Czech będą odbywać się bez ograniczeń związanych z COVID-19.

Słowacja

Od 14 czerwca Polska jest na zielonej liście, nie oznacza to jednak, jak w przypadku Czech, że podróże do południowego sąsiada będą odbywać się bez żadnych ograniczeń.

Przy przekraczaniu granicy ze Słowacją (po wcześniejszym wypełnieniu odpowiedniego kwestionariusza rejestracyjnego na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/ ) z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni są obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej, którzy w ostatnich 14 dniach odwiedzili wyłącznie państwa oznaczone kolorem zielonym i spełniają jeden z warunków:

a) posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 godziny

b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanym w jednym z tych krajów lub na Słowacji,

c) posiadają dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19,

d) nie ukończyli 18 lat,

e) posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) i od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni, a ponadto:

  • w przypadku dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech), nie minęło więcej niż 90 dni od daty podania pierwszej szczepionki, a druga dawka tego szczepienia nie była jeszcze podana,
  • w przypadku zaszczepionych drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty podania pierwszej szczepionki,
  • w przypadku jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (Johnson&Johnson) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty tego szczepienia,
  • w przypadku zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) od dnia pierwszego szczepienia minęło nie więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19
Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotemjednocześnie zobowiązane do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej https://www.mindop.sk/covid/.
Od 8 czerwca wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne są otwarte.

Kwarantanna, ale skrócona

Osoby, które nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami podlegają obowiązkowi odbycia kwarantanny albo w warunkach domowych, albo w hotelach kwarantannowych przez okres 14 dni. Z odbycia kwarantanny będą zwolnione osoby, które uzyskają negatywny wynik na obecność koronawirusa (honorowane są testy PCR i testy antygenowe).

Ukraina

Od 7 czerwca ukraiński rząd poluzował zasady wjazdu dla podróżnych.

Po przekroczeniu granicy z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są osoby, które:

  • posiadają negatywny wynik testu wykonany w kierunku COVID-19, honorowane są testy antygenowe oraz testy PCR wykonane w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy
  • posiadają zaświadczenie pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepienie ma być wykonane preparatem zatwierdzonym przez WHO; szczepionki dopuszczone przez EMA i dozwolone do obrotu na terenie UE są zatwierdzone przez WHO). Dokument potwierdzający szczepienia musi być wydany w języku angielskim albo przetłumaczony na język ukraiński.
Przy wjeździe na Ukrainę osoba podróżująca musi posiadać przy sobie polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty związane z leczeniem COVID-19. Ubezpieczenie musi pokrywać cały okres pobytu na Ukrainie.
Przypominamy, że państwa UE wprowadzają certyfikaty covidowe 1 lipca. Unijny Certyfikat Covidowy: Wszystko co musisz o nim wiedzieć [PORADNIK] >>>>>