Pokazy wypieków i degustację pieczywa, a także występy zespołów ludowych zaplanowano na 23 lipca w ramach imprezy "Jak to z chlebem było", która odbędzie się w gminie Cybinka we wsi Białków (Lubuskie).

Celem imprezy jest popularyzacja żniwnych tradycji Polesia.

"Po raz pierwszy organizujemy tę imprezę na tak dużą skalę, zapraszamy do nas mieszkańców całego województwa" - powiedziała PAP prezes Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa, Leokadia Szołtun. W Białkowie mieszka wiele osób, których przodkowie wywodzili się z Polesia i zostali przesiedleni na te tereny po wojnie.

W sobotę w Białkowie będzie można obejrzeć pokaz koszenia zboża różnymi metodami - sierpem, kosą, snopowiązałką i kombajnem, a także prezentację wiązania snopów. Mieszkańcy gminy i okolic zobaczą też, jak wypieka się chleb żytni na zakwasie, a potem będą mogli go spróbować.

"Chcemy ocalić od zapomnienia dawne tradycje żniwne na poleskiej i polskiej wsi, bo Polesie należało przecież kiedyś do Polski. Będzie to lekcja historii dla młodzieży, która pozna dawne metody koszenia zboża i etapy powstawania chleba - od zbioru zboża do wypieku" - wyjaśniła Szołtun.

Podczas imprezy na polu żniwnym i na placu przy dworku w Białkowie organizowane będą różne konkursy dla dzieci i dorosłych. Czynne będzie też stoisko regionalne ze swojskim jadłem.

Współorganizatorem imprezy jest Lubuska Izba Rolnicza.

Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa działa od 2006 roku. Należą do niego głównie dzieci i wnuki dawnych Poleszuków, obecnie mieszkańcy Białkowa. Największym przedsięwzięciem zorganizowanym przez to stowarzyszenie był zjazd byłych mieszkańców Polesia i ich potomków z całej Polski w 2007 roku w Białkowie. Kolejny ma się odbyć w 2012 roku.