Zabytki, niezwykłe widoki, architektura, niezapomniane krajobrazy, muzea, pogoda – to kilka ważnych powodów, dla których turyści wybierają poszczególne miejsca, w jakich chcą spędzić urlop. W ostatnim czasie do powyższych czynników dołączyła miejscowa kuchnia. Turystyka kulinarna staje się coraz bardziej popularna.

Jak pokazują najnowsze badania, turyści coraz częściej przed wyborem miejsca wakacyjnej podróży, sprawdzają walory kulinarne danego regionu. Obecnie jest to jeden z głównych czynników zachęcających do wyboru konkretnego kierunku urlopowego. Przy okazji jest to dobra sposobność na poznanie kultury danego kraju lub regionu.
Nowy trend na turystycznym rynku widać chociażby po wzroście liczby biur podróży, które w swojej ofercie proponują wycieczki kulinarne - liczba ta z zaledwie kilku w 2003 roku wzrosła do 150 w chwili obecnej.

Polskie biuro podróży IdeaTour.pl oferuje swoim klientom 4 wycieczki kulinarne. Do wyboru jest podróż do Włoch („W krainie trufli i Barolo”), Hiszpanii („W krainie Basków i winnic La Rioja”) oraz Francji („Szampan ponad wszystko” lub „Burgundia, Kulinarne impresje”). W cenach takich wyjazdów zawarty jest transport, zakwaterowanie, opieka pilota, wyżywienie w hotelach, ubezpieczenia oraz degustacje lokalnych przysmaków, zwiedzanie miejscowych winnic, zakładów specjalizujących się w produkcji tradycyjnych potraw, z których znane są poszczególne regiony.

Reklama

Jeżeli ktoś jest fanem żeglowania, może skorzystać z oferty Move it! Gourmet. Jest to firma, która specjalizuje się w organizowaniu aktywnych kulinarnych podróży. „Ideą naszych wypraw jest poznawanie ludzi, krajobrazów, smaków, zapachów. Nigdzie się nie spieszymy” – możemy przeczytać na stronie internetowej. W ofercie Move it! Gourmet znajdziemy m.in. rejsy w Chorwacji. Nieodłącznym elementem takich wyjazdów jest możliwość odkrywania lokalnej kuchni w starannie dobranych rodzinnych restauracjach. Niektóre z tych miejsc są znane tylko nielicznym, a dostęp do nich jest możliwy tylko od strony morza.

Reklama

Branża turystyki kulinarnej w Polsce opiera się na tradycyjnych smakach i potrawach. Turyści mają możliwość wybrać się na wyprawę Szlakiem Owocowym w Małopolsce. Miłośnicy mocniejszych trunków powinni zwiedzić polskie browary w Żywcu, Poznaniu i Tychach.

Turystyka dla wielbicieli mocniejszych trunków

We Francji bardzo modnym ostatnio zjawiskiem stała się turystyka winiarska (enoturystyka). Specjalnie dla smakoszy wina powstał nawet „Przewodnik po winnicach”.

W „Przewodniku po winnicach” można znaleźć adresy i informacje prezentujące poszczególne winnice we Francji, muzea wina, winne bary, szkoły wina i inne instytucje związane z winiarstwem. Winiarze proponujący jednocześnie zakwaterowanie zajmują szczególne miejsce w naszym przewodniku, ponieważ umożliwiają pasjonatom wina prawdziwy winiarski odpoczynek - mówi Candice Raffin, autor przewodnika.

Jeżeli ktoś nie lubi wina, może skorzystać z oferty, której motywem przewodnim jest podążanie piwnymi szlakami. Wyjazdy są organizowane do krajów, które są najsłynniejszymi producentami złotego trunku, a więc: Czechy, Irlandia, Belgia oraz Niemcy. W cenie wycieczki uczestnik ma możliwość zwiedzenia nie tylko tych krajów, ale przede wszystkich spróbowania ulubionego napoju w jednej z fabryk, w której ono powstaje.