Jeśli chcemy wyjechać na wakacje, a nie mamy odpowiedniej sumy pieniędzy, to nasze wakacje chętnie sfinansuje bank.
Najpopularniejszym sposobem zdobycia pieniędzy na wakacje są kredyty gotówkowe. Oferuje je większość banków na rynku. W niektórych bankach możemy skorzystać ze specjalnych ofert wakacyjnych, w innych - z oferty całorocznej. Tzw. oferty wakacyjne najczęściej nie różnią się niczym od tego, co banki oferują w innych miesiącach roku. W ramach zwykłej oferty kredytów gotówkowych można pożyczyć nawet 100 tys. zł i więcej, co powinno wystarczyć nawet na najbardziej wymyślny wakacyjny wypoczynek. Zanim zdecydujemy się na kredyt w którymś z banków, powinniśmy sprawdzić co najmniej kilka różnych ofert. Różnice w koszcie kredytu między poszczególnymi bankami mogą być duże. Szczególnie należy unikać zaciągania kredytu bezpośrednio w biurze podróży i we współpracującym z nim banku. Te oferty są najczęściej gorsze niż proponowane przez inne banki. Pamiętajmy, że jeśli zaciągniemy kredyt w banku, to w biurze podróży płacimy gotówką i często dzięki temu możemy uzyskać dodatkowy rabat na zakupioną wycieczkę.

Urlop płatny kartą

Za wakacje można zapłacić kartą kredytową. Oprocentowanie kart kredytowych jest jednak w większości przypadków wyższe niż kredytów gotówkowych, więc nie jest to rozwiązanie atrakcyjne. Płacąc kartą, będzie nam też trudniej uzyskać dodatkowy rabat od biura podróży. Jeśli jednak chcemy płacić kartą, najlepiej wybrać taką, która oferuje kredyt ratalny na karcie (oferta np. Polbanku czy BZ WBK jest tańsza niż kredyt gotówkowy).
Możemy również wykorzystać limit w rachunku bankowym. Koszt takiego kredytu jest porównywalny z kredytem gotówkowym. Wadą kredytu odnawialnego jest jednak to, że nie musimy go spłacać w regularnych ratach. Brak przymusu spłaty często powoduje, że jesteśmy ciągle zadłużeni i płacimy przy tym wysokie odsetki.
Kredyt zaciągnięty na wakacje najlepiej spłacić w ciągu 12 miesięcy. Dzięki temu, bez nadwerężania finansów osobistych, za rok znów będziemy mogli się zadłużyć.

Jak wybrać najtańszy kredyt?

Porównując kredyty, należy porównywać całkowity koszt kredytu. Każdy bank lub inna instytucja finansowa udzielająca pożyczek jest zobowiązana podać klientowi całkowity koszt kredytu (pełną sumę wszystkich kosztów związanych z kredytem: oprocentowanie, wysokość prowizji, ewentualnie kwota ubezpieczenia i innych dodatkowych opłat). Najkorzystniejszym kredytem będzie ten o najmniejszym całkowitym koszcie.