Coraz więcej Polaków rezygnuje z pomocy biur podróży i samodzielnie organizuje zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się podróże do Włoch i Hiszpanii. W tym roku na popularności zyskała Chorwacja, do której wybierze się co dziesiąty turysta. Nowością są wyjazdy „do it yourself” na Majorkę i Sycylię – kierunków zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla biur podróży. Przygotowany przez FRU.PL raport pokazuje, że najchętniej podróżujemy na pokładach niskokosztowych przewoźników, u których średnie ceny biletów mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi w regularnych liniach lotniczych.

„Wakacje to czas wzmożonego zainteresowania podróżami na własną rękę - w tym roku taką formę turystyki wybrało o 20 proc. więcej Polaków niż w roku minionym. Coraz więcej turystów przekonuje się, że samodzielne przygotowanie urlopu jest proste i bezpieczne, zapewnia swobodę i pełną kontrolę nad przebiegiem podróży, a dobrze zorganizowany wyjazd umożliwia sporą oszczędność” - mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL. „Aby obniżyć koszty wyjazdu, Polacy coraz częściej podróżują na pokładach niskokosztowych przewoźników. Z naszych analiz wynika, że aż 65 proc. rezerwacji na tegoroczne wakacje stanowią loty tanimi liniami” - zauważa Bogumiła Sowa FRU.PL.

Najbardziej popularne kierunki / Inne

Najpopularniejsze kraje na wakacje

Z danych platformy FRU.PL wynika, że większość Polaków spędzi w tym roku urlop w Europie (75 proc.), na drugim miejscu plasuje się Azja – tam wybiera się 12 proc. klientów serwisu FRU.PL. Wśród kierunków europejskich najbardziej popularne są Włochy, Hiszpania i Francja dokąd poleci odpowiednio 30 proc., 25 proc. oraz 17 proc. turystów. Podczas tegorocznych wakacji ogromną popularnością cieszy się Chorwacja - wybierze się tam 10 proc. turystów planujących urlop poza Polską.

„Mimo, że wśród kierunków urlopowych od lat królują kraje Regionu Śródziemnomorskiego, to zauważalny jest wzrost zainteresowania regionem Półwyspu Bałkańskiego - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Coraz częściej turyści decydują się na podróż samolotem do Chorwacji, do czego zachęca zarówno bogata oferta połączeń lotniczych jak i możliwość rezerwacji lotu w niskiej cenie” - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL „W minionym roku Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast okresie od maja do października bieżącego roku z czterech polskich miast można polecieć Eurolotem do Zadaru, Rijeki, Splitu i Dubrownika. Do Chorwacji latają również niskokosztowi przewoźnicy: Ryanair i Wizzair, u których bilet lotniczy można zarezerwować już za około 300 zł”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Procentowe zestawienie najpopularniejszych kierunków / Inne

Tabela 1 Procentowe zestawienie najbardziej popularnych krajów, w których klienci FRU.PL planują spędzić tegoroczne wakacje. Źródło: FRU.PL.

Rzym, Barcelona i Paryż

Najbardziej popularnymi miastami, do których wybierają się w tym roku polscy turyści są Rzym, Barcelona i Paryż, dokąd poleci odpowiednio 17 proc., 13 proc. i 10 proc. pasażerów. Niemal co dziesiąty planuje samodzielny wyjazd na Majorkę lub na Sycylię (9 proc).

„Regiony, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla wakacji z biurem podróży, zyskują coraz większą popularność wśród zwolenników wyjazdów „do it yourself” - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Zorganizowany na własną rękę urlop na Majorce może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd z touroperatorem. Wyspa szczyci się bowiem szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową, co sprzyja wyszukaniu kwatery odpowiadającej naszym możliwościom finansowym. Dodatkowo, koszty przelotu możemy obniżyć planując wyjazd kilka miesięcy wcześniej i śledząc ceny biletów lotniczych. Przykładowo, rezerwując w maju lot, na pokładzie linii Ryanair, do Palma de Mallorca mogliśmy za niego zapłacić 138”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Procentowe zestawienie najbardziej popularnych miast, w których klienci FRU.PL planują spędzić tegoroczne wakacje. Źródło: FRU.PL.

Tanimi liniami na wakacje

Jak wynika z danych FRU.PL, większość lotów na wakacje (65 proc.) stanowią podróże tanimi liniami lotniczymi. Liderem wśród przewoźników jest Ryanair, na pokładach którego poleci 41,1 proc. pasażerów zaś na miejscu drugim z 15 proc. udziałem znalazł się Wizz Air wyprzedzając PLL LOT, z którym poleciało 14,9 proc. pasażerów.

„O wyborze podróży tanimi liniami decydują względy praktyczne i nawet niedogodności związane niekiedy ze sporą odległością lotniska od centrum miasta nie zniechęcają Polaków do podróżowania tanimi liniami” - mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Podróż na podkładzie niskokosztowego przewoźnika to przede wszystkim duża oszczędność. Podczas tegorocznych wakacji średnie ceny biletów są nawet o 92 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi u regularnych linii rejsowych” - dodaje Bogumiła Sowa „Warto zauważyć, że niższe ceny lotów wpływają również na częstotliwość zagranicznych podróży – dzięki tanim przewoźnikom wielu Polaków może pozwolić sobie na więcej niż jeden zagraniczny wyjazd w ciągu roku” - zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Najwięcej turystów wybiera się w wakacyjną podróż tanimi liniami do Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Jak wynika z analizy FRU.PL, na przykładzie biletów do Hiszpanii, można zauważyć, że średnie ceny biletów na loty tanimi liniami mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe niż średnie ceny biletów u regularnych przewoźników.

Tabela 3 Procentowe zestawienie najczęściej wybieranych linii lotniczych w okresie 15.06-15.09.2013 na loty do krajów europejskich (w wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Niemiec). Źródło: FRU.PL .

Podstawą badania była analiza sprzedanych przez FRU.PL biletów do Europy na wylot w okresie od 15 czerwca 2013 do 15 września 2013. Kierunki urlopowe nie obejmują Wielkiej Brytanii i Niemiec.