Coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się wypożyczalnie aut. Jednak nie każdy kierowca może z nich skorzystać. Zanim zdecydujemy się na wynajem, musimy sprawdzić, czy spełniamy wymagania wypożyczalni. Niezbędne są: ważne minimum rok prawo jazdy, aktywna karta kredytowa i odpowiedni wiek.
Przykładowe ceny wynajmu auta / DGP
– Większość wypożyczalni zastrzega, że osoba wynajmująca musi ukończyć 21 lat. W zależności od klasy auta wiek ten wzrasta, im lepszy samochód, tym wymagany wyższy wiek kierowcy – zaznacza Piotr Wołyniak z firmy Budget. Czasami właściciele stosują dodatkowe opłaty za młodocianego kierowcę. Są to kwoty od 7 do kilkunastu euro za dzień.
Ceny samego wynajmu kształtują się w zależności od długości usługi, marki samochodu i miejsca odbioru. – Koszty mogą ulegać znacznej redukcji przy dłuższych wynajmach. Bywa, że bardziej opłacalne jest wynajęcie auta na 7 dni niż na 3 – mówi Radosław Guthnecht z Avis Poland.
Istotne jest sprawdzenie, co tak naprawdę składa się na cenę. – Bardzo często jest tak, że początkowa cena dobowa nie jest wysoka, ale dochodzi wiele dodatkowych opłat: za ubezpieczenie, przygotowanie auta itp. Jest to częsta praktyka stosowana zwłaszcza wśród lokalnych wypożyczalni – wyjaśnia Guthnecht. – Nie warto więc wybierać najtańszej opcji – dodaje.
Często bardziej opłacalne jest zamówienie pojazdu z wyprzedzeniem i online. – W punktach wynajmu obowiązuje inny cennik, koszty są o 10 – 20 proc. wyższe niż te oferowane w internecie – twierdzi Wołyniak. Rezerwowanie auta tuż przed wakacjami też nie jest opłacalne, obowiązują wtedy najwyższe ceny. Kwiecień i maj to czas największych promocji.
Europejskie Centrum Konsumenckie ostrzega przed transakcjami przez internet. – Zawierając umowę przez internet, musimy liczyć się z tym, że nie przysługuje prawo do jej odstąpienia. Warto wydrukować i zachować zamówienie oraz korespondencję z poczty elektronicznej – radzi Piotr Stańczak, dyrektor ECK Polska.
Należy także sprawdzić, jakiego rodzaju ubezpieczenie obejmuje pierwotna cena. – W większości przypadków w stawkę wliczone są podstawowe ubezpieczenia, które nie dają 100 proc. zabezpieczenia w trakcie kradzieży lub uszkodzenia – mówi Guthnecht. Często bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Koszty uzależnione są również od miejsca odbioru auta. – Obecnie najniższe ceny obowiązują na południu Europy. Tam wypożyczalni jest najwięcej – komentuje Wołyniak.