Wakacje, a więc gorący sezon urlopowy dla setek tysięcy Polaków, zbliżają się coraz większymi krokami. Ceny zagranicznych wyjazdów odstraszają klientów, ofert last minute może być jak na lekarstwo. A jak będą wyglądały cenowo tegoroczne wakacje w Polsce? Ceny mają zostać w większości przypadków podobne jak w ubiegłym roku.

Pomorze

Ceny wynajmu wakacyjnego pokoju na Pomorzu pozostaną zbliżone do ubiegłorocznych. Więcej trzeba zapłacić za pobyt w hotelu nad morzem, natomiast wybierając pensjonat, klienci mogą się liczyć z cenami obowiązującymi w 2011 roku. "W hotelu nad morzem we Władysławowie trzeba zapłacić 200-360 zł za pokój dwuosobowy za dobę." - informuje PAP. "O 10 zł wzrosła opłata za każdy pokój" - dodaje. Podobnie postępują właściciele hoteli w innych nadmorskich miejscowościach, ale nigdzie ceny za pokój nie powinny wzrosnąć o więcej niż 10-15 złotych w stosunku do 2011 roku. Przykładowo, tygodniowy pobyt w lipcu, w hotelu w Łebie, dla dwóch osób wyniesie od 2 do 3 tysięcy złotych.
Standardowo najtańsze miejsca noclegowe turyści znajdą w gospodarstwach agroturystycznych. Na stronie internetowej http://gdansk.agroturystyka.pl można znaleźć zakwaterowanie w cenach od 30 do 50 złotych za dobę. Warto dodać, że w większości gospodarstw agroturystycznych w cenie pokoju znajduje się śniadanie.

Kaszuby

Największą atrakcją dla wszystkich, którzy planują spędzić swoje wakacje na Kaszubach, jest możliwość żeglowania. Ceny wypożyczenia sprzętu wodnego od kilku lat się nie zmieniają i wynoszą od 100 do 300 złotych za wynajęcie łodzi na dobę. Wynajem kajaka kosztuje na Kaszubach średnio 10 zł, roweru wodnego - 15 zł, łodzi wiosłowej - 10 zł, a łodzi motorowej - 20 zł za godzinę.

Mazury

Tegoroczne ceny obowiązujące na Mazurach pozostają na takim samym poziomie, na jakim były w 2011 roku. Turyści tyle samo pieniędzy będą musieli zapłacić za noclegi, wyżywienie, wynajem sprzętów wodnych.

Tygodniowe zakwaterowanie w dwuosobowym pokoju w hotelu w Giżycku najtaniej można znaleźć za około 1000 złotych (przykładowa cena w lipcu).
Jacht żaglowy można wypożyczyć na Mazurach już za 150 zł (za dobę). W zależności od miesiąca i liczby turystów ceny mogą się okazać wyższe.

Bieszczady

Podobnie jak w innych regionach Polski, ceny usług turystycznych w Bieszczadach i Beskidzie Niskim podczas tegorocznych wakacji powinny być podobne, jak przed rokiem.

Turyści planujący spędzić urlop w Bieszczadach nie będą mieli problemu ze znalezieniem wolnego miejsca noclegowego, którego cena waha się w granicach od 25 do 50 złotych za dobę.

Suwalszczyzna

Nie inaczej niż w innych regionach, na Suwalszczyźnie turyści nie muszą się obawiać podwyżek cen. Ich poziom nie będzie się znacząco różnił od zeszłorocznego.
Ceny tygodniowego zakwaterowania w dwuosobowym pokoju, w lipcu, w Augustowie zaczynają się od 900 złotych.

Podhale

Turyści wybierający się na wakacyjny wypoczynek pod Tatry za noclegi w hotelach i popularnych kwaterach prywatnych nie zapłacą więcej niż w ubiegłym sezonie letnim - powiedział PAP szef Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

"Ceny w Zakopanem należą do niższych w Polsce. W tym roku nie przewidujemy żadnych podwyżek cen" - zapowiedział Kawecki. Zapewnił, że wakacyjna oferta turystyczna w Zakopanem będzie bardzo bogata. "W sierpniu odbędzie się największa impreza kulturalna pod Giewontem, 44. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich" - dodał.

Zakwaterowanie w prywatnej kwaterze nie powinno kosztować więcej niż 25-50 złotych za dobę. Jeżeli turysta odwiedzający Zakopane, planuje nocować w hotelach, musi liczyć się z wydatkiem nawet 10-krotnie większym.