Grecja

3 października w życie weszły nowe restrykcje. Teraz oprócz QR kodu obowiązkowy jest test na koronawirusa, który może być wykonany nawet kilka godzin przed wylotem, pod warunkiem, że pasażer będzie miał przy sobie wynik.

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Dzieci poniżej 10. roku życia nie podlegają obowiązkowi wykonywania testu na koronawirusa.

Lista laboratoriów COVID-19 >>>>>

Dodatkowo każdy podróżujący do Grecji co najmniej 48 godzin przed wjazdem do kraju musi wypełnić tzw. kartę lokalizacyjną - Passenger Locator Form (PLF). Wypełniając formularz, przybywający podaje takie dane jak: kraj pochodzenia, adres zamieszkania, państwa, w których przebywał w ciągu ostatnich 14 dniu oraz dokładny adres miejsca pobytu w Grecji. Jeżeli podróżujący nie zamierza przebywać w jednym mieście, musi to zgłosić i podać plan podróży na najbliższe 7 dni.

Włochy

7 października w życie weszło nowe rozporządzenie. Zgodnie z dokumentem wprowadzono 6 kategorii państw, dla których obowiązują osobne obostrzenia. Polska należy do tzw. Kategorii B, co oznacza, że Polacy przyjeżdżający do Włoch nie poddają się kwarantannie, ale muszą wypełnić oświadczenie osoby przybywającej do kraju.

WAŻNE Osoby wjeżdżające do Włoch z Hiszpanii, Francji, Belgii, Niderlandów, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Czech zarówno w przypadku pobytu, jak i tranzytu przez wskazane państwa w ciągu ostatnich 14 dni, oprócz wypełnienia oświadczenia muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, który został wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem nakaz noszenia maseczek obowiązuje również na otwartej przestrzeni. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci do lat 6, osób, które uprawiają sport i mają problemy zdrowotne niepozwalające na zasłanianie ust i nosa.

O ograniczeniach w poszczególnych regionach Włoch przeczytasz tutaj >>>>>

Hiszpania

Polacy, którzy zamierzają wyjechać do Hiszpanii muszą wypełnić specjalny formularz, następnie na podany adres e-mail zostanie wysłany QR kod, który należy wydrukować albo zapisać w telefonie.

W kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek dla osób powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych, zachowanie dystansu społecznego oraz przestrzeganie zasad higieny.

Czechy

5 października czeski rząd wprowadził stan wyjątkowy, który będzie obowiązywać przez 30 dni. Wjazd z Polski do Czech odbywa się na dotychczasowych zasadach, tj. bez testowania na COVID-19 czy kwarantanny.

Osoby przyjeżdżające do Czech zobowiązane są do zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego.

Czeski minister zdrowia Roman Prymula poinformował, że rząd wprowadza kolejne ograniczenia, które będą obowiązywać przez kolejne 14 dni od daty ich wejścia w życie.

Od 9 października przez dwa tygodnie zamknięte są baseny i siłownie. Restauracje będę czynne do godz. 20, a przy jednym stole będzie mogło siedzieć maksymalnie cztery osoby. Dodatkowo w barach, restauracja i centrach handlowych będzie wyłączony internet. Jak tłumaczy czeski minister zdrowia jednym z powodów takiej decyzji jest uniemożliwienie młodzieży gromadzenia się w centrach handlowych.

Od 12 października przez dwa tygodnie będą zamknięte wszystkie teatry i kina. Zakaz dotyczy również koncertów i festiwali. Do muzeów i galerii jednocześnie będzie mogło wejść maksymalnie 20 osób.

Aktualne informacje o obostrzeniach znajdziesz na stronie czeskiego Ministerstwa Zdrowia >>>>>

Słowacja

Od 1 października na Słowacji wprowadzono stan nadzwyczajny, który będzie obowiązywał przez 45 dni. Wjazd z Polski do Słowacji będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach, tj. przyjeżdżających nie obowiązuje ani kwarantanna, ani posiadanie negatywnego wyniku testu na COVID-19.

W miejscach publicznych obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego, od 15 października maseczki będą obowiązkowe również w przestrzeni otwartej.

WAŻNE Osoby przyjeżdżające do Słowacji a przebywające w ciągu ostatnich 14 dni m.in. w Czarnogórze, Portugalii, Rumunii, Serbii, Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Czech i na Ukrainie zobowiązane są albo do odbycia obowiązkowej kwarantanny, albo przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19, który został wykonany w ciągu ostatnich 72 godz.

Od 15 października słowacki rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Wprowadza się zakaz imprez masowych, baseny i kluby fitness będą nieczynne. W barach, restauracjach i kawiarnianych napoje i jedzenie będzie można zamawiać tylko na wynos albo skonsumować w ogródku lub na tarasie.

Słowacka list bezpiecznych państw >>>>>

Węgry

Od 1 września na terytorium Węgier nie mogą wjechać obywatele innych państw. Powodem zamknięcia granic jest pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna.

Péter Szijjártó, szef węgierskiego MSZ powiedział, że wyjątkiem będą turyści z krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. obywatele Polski, Czech i Słowacji. Podróżujący, aby wjechać na terytorium Węgier musi przedstawić zarezerwowany nocleg oraz negatywny test na COVID-19 wykonany najpóźniej pięć dni przed planowaną datą wjazdu do kraju.

Restrykcje obowiązują do 1 listopada.

Ukraina

Od października Ukraina ponownie otwiera swoje granice dla cudzoziemców. W kraju obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych oraz zachowania dystansu społecznego.

Co tydzień ukraiński resort zdrowia aktualizuje listę epidemiologicznie bezpiecznych państw. Zgodnie z ostatnio zaktualizowaną listą osoby przyjeżdżające z Polski nie obowiązuje ani kwarantanna, ani negatywny wynik testu na COVID-19.

Aktualna lista epidemiologicznie bezpiecznych państw >>>>>

Wielka Brytania

Od 3 października osoby przyjeżdżające z Polski do Wielkiej Brytanii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Dwutygodniowa samoizolacja obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu, tj. drogą lotniczą, drogą morską, pociągiem.

Poszczególne grupy osób są jednak zwolnione z kwarantanny. Należą do nich m.in. kierowcy zawodowi przewożący towary, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę, zarejestrowani pracownicy służby zdrowia.

Informacje nt. tego, kto jeszcze jest zwolniony z kwarantanny znajdziesz tutaj >>>>