Wyrok TSUE wprowadzi rewolucję w najmie krótkoterminowym. Koniec z tanimi mieszkaniami dla turystów?

autor: Patryk Słowik23.09.2020, 06:01; Aktualizacja: 23.09.2020, 07:40
– Ten wyrok to woda na młyn krytyków UE. Trybunał opowiedział się za rozwiązaniem niezgodnym z zasadami, na bazie których narodziła się UE – uważa adwokat prof. Robert Gwiazdowski. Jego zdaniem zrozumiałe są polityczne chęci regulowania takich kwestii jak mieszkalnictwo, ale trybunał nie powinien wpisywać się w potrzeby polityczne poszczególnych rządów.

– Ten wyrok to woda na młyn krytyków UE. Trybunał opowiedział się za rozwiązaniem niezgodnym z zasadami, na bazie których narodziła się UE – uważa adwokat prof. Robert Gwiazdowski. Jego zdaniem zrozumiałe są polityczne chęci regulowania takich kwestii jak mieszkalnictwo, ale trybunał nie powinien wpisywać się w potrzeby polityczne poszczególnych rządów.źródło: ShutterStock

Państwa członkowskie mogą ustanowić system zezwoleń dla osób chcących wynajmować swoje mieszkania turystom – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Polski rząd jest zachwycony.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

 • Jack Strong(2020-09-23 08:09) Zgłoś naruszenie 4313

  Wynajmujący powinni zgłaszać swoją działalność i płacić należne podatki i tyle w temacie. To powinno sprawdzać Państwo. Czy wynajmujący wynajmuje na tydzień czy na miesiąc czy na pół roku to już nikogo nie powinno obchodzić.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • jarek(2020-09-23 09:54) Zgłoś naruszenie 3619

  Wynajem krótkoterminowy to jest działalność usługowa niezgodna z mieszkalnym przeznaczeniem lokalu oraz funkcją samego budynku. To jest nielegalnie działający hotel który omija chociażby przepisy przeciwpożarowe. Spokojnie nadzór budowlany mógłby i dzisiaj z tym zrobić porządek.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • mieszkaniec(2020-09-23 15:08) Zgłoś naruszenie 326

  Proponuje każdemu kto użala się nad właścicielami "blokowych apartamencików" mieszkać obok takiego lokum krótkoterminowego w miejscowości turystycznej. Człowiek bierze kredyt na upragnione mieszkanie - 30 lat a tu nagle niespodzianka za jakiś czas mieszkanko wynajmowane co 3 albo 4 dni nowym turystom, zabawa i imprezki a Ty rano wstawaj do pracy - kolejna nie przespana noc. Wynajem na poziomie najtańszego hostelu. Śmieci nie segregowane a pozostali mieszkańcy bloku płacą za turystów. Same plusy wynajmu krótkoterminowego - chyba tylko dla właściciela.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • boy(2020-09-23 09:57) Zgłoś naruszenie 2628

  Dla turystów jest infrastruktura hotelowa a nie mieszkania. Skończy się rozpasanie na rynku mieszkaniowym.

  Odpowiedz
 • Dan(2020-09-23 08:45) Zgłoś naruszenie 2226

  To bardzo dobra wiadomość! W Polsce mamy deficyt mieszkań, a ceny osiągnęły granicę absurdu. Skutek jest taki, że ludzie rezygnują z zakładania rodzin i posiadania dzieci. Bezdzietności wyżu lat 80 już nie nadrobimy, ale wprowadzając odpowiednie regulacje możemy przebić spekulacyjną bańkę mieszkaniową i choć trochę pomóc przyszłym pokoleniom. Trzeba jeszcze ograniczyć zakup mieszkań przez fundusze inwestycyjne w celach spekulacyjnych i ceny spadną o połowę.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • XXYYZZ (2020-09-23 10:03) Zgłoś naruszenie 1912

  Hotele - w stosunku do dochodów Polaków - są absurdalnie drogie, najem krótkoterminowy też nie tani, więc jest to sposób, żeby ograniczyć wyjazdy rekreacyjne i przemieszczanie się Polaków. Najem długoterminowy nie rozwiąże problem dzietności, mieszkalnictwa i stabilności Polaków, a "zarżnie" turystykę, czy swobodne przemieszczanie się w innych celach. Reststrykcje stworzą inne problemy!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • szybak(2020-09-23 10:18) Zgłoś naruszenie 1710

  Cytowany w artykule "adwokat prof. Robert Gwiazdowski" to znany wolnorynkowy lobbysta i polityk. I co do tego wszystkiego mają organizacje pracodawców? To może zapytajcie też o opinię związki zawodowe?

  Odpowiedz
 • Zdzichu(2020-09-23 20:29) Zgłoś naruszenie 90

  W Hiszpanii trzeba uzyskać licencję, przez prawnika kosztuje to ok. 150 Euro. Wniosek musi zaopiniować wspólnota mieszkaniowa i samorząd, licencję wydają władze prowincji. W niektórych miastach (np. Benidorm) już nie wydaje się licencji.

  Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2020-09-23 18:14) Zgłoś naruszenie 76

  I tak pomału szykuje się rewolucja lub wymieranie narodów. Te problemy nie dotyczą czarnej mafii. Zgrupowani w klasztorach, zakonach, budują teraz coraz większe plebanie i domki przy kościele dla swoich. Marsz na msze i lekcje religii. Tylko młodych nie stać na mieszkania i domki. Nie chcą mieć dzieci - bo ich na nie nie stać. Szczujnia koścelno-urzędniczo-partyjna tego raczy nie widzieć. Lejcie LGBT, prześladujcie singli, wynajmujcie mieszkania turystom, kobiety do rodzenia, dzieci do bicia. Bogaćcie się i całujcie po rękach klechy i zakonnice.

  Odpowiedz
 • mall(2020-09-23 08:19) Zgłoś naruszenie 63

  Nie będzie szarej strefy- wynajem na legalu jest bowiem opodatkowany ryczałtem 8,5% dla przychodu do 100000zł rocznie (a w przypadku PIT jest to wartość kwalifikująca do II progu podatkowego z oprocentowaniem 32%). Ograniczenie najmu krótkoterminowego oznacza, tak po prostu, utratę części dochodów opodatkowanych niższym podatkiem.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Dademfdhjr(2020-09-24 10:02) Zgłoś naruszenie 52

  ARBNB to NAJWIEKSZA szara strefa w Polsce - MILIARDY rok w rok idą z dymem. Może wrescie rząd przestanei płakać na brak kasy i zrobi porządek ze swietymi krowami ?

  Odpowiedz
 • Mat(2020-09-24 13:23) Zgłoś naruszenie 43

  Jak widać lobby hotelowe mocno pracuje nad swoją pozycją. Noclegi będą droższe i zapłacą oczywiście turyści.....

  Odpowiedz
 • Jade(2020-09-24 00:24) Zgłoś naruszenie 42

  Świetna wiadomość! W dużych Polskich miastach nie da się żyć przez tę platformę.

  Odpowiedz
 • abcd(2020-09-24 11:46) Zgłoś naruszenie 20

  A gdzie jest niewidzialna ręka rynku?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • EZHome(2020-09-24 20:58) Zgłoś naruszenie 23

  Lobby hotelarskie robi jak widać swoje :) A innych przeciwników po prostu zżera zawiść. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie każdy kupił czy przerobił swoje mieszkanie na apartament wynajmowany na doby. Tylko ile by takich apartamentów tych wszystkich krytyków pozostało na rynku po 2-3 miesiącach? No właśnie. Wynajem krótkoterminowy jest świetnym biznesem, ale wyłącznie dla tych, którzy umieją dbać o klienta. Tu wszystko rozchodzi się o ocenę, którą wystawia gość. A tłumaczenie rządu, że ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na potencjał najmu długoterminowego jest tak idiotyczne jak zawsze. Mydlenie oczu ciemnym masom

  Odpowiedz
 • lont(2020-09-25 09:26) Zgłoś naruszenie 12

  jak ktoś chce wynajmować krótkoterminowo, to powinien zarejestrować działalność hotelową tak jak inne hotele i spełniać te same wymogi, tak żeby wszystkie podmioty zajmujące się najmem krótkoterminowym(hotelowym) były traktowane równo

  Odpowiedz
 • Obiektywny (2020-09-27 20:22) Zgłoś naruszenie 11

  Międzynarodowe sieci hotelowe wyeliminowały konkurencję więc z czego cieszy się ta tania i niewolnicza siła robocza ? Myślicie, że te sieci zostawią cokolwiek w PL ? Wydrenują wszystko do swoich HQ. Wynajem mieszkań był sprawiedliwą dystrybucją przychodów.

  Odpowiedz
 • Martorek(2020-09-25 22:45) Zgłoś naruszenie 04

  Ja jak narazie nie odczuwam skutków - nawet pandemii. Wynajem mieszkań, który prowadzę z pośrednikiem firmą Immo4rent działa tak samo dobrze jak wcześniej! Polecam wszystkim, aby mieć takiego właśnie pośrednika jak ja mam. Immo4rent nie tylko wysprząta mieszkanie po poprzednich właścicielach, ale w razie potrzeby naprawi usterki. Dla osoby takiej jak ja, która prowadzi wynajem kilku mieszkań, jest to bardzo duży komfort

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane