statystyki

Bon turystyczny ciągle rodzi wątpliwości u przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęstsze pytania

autor: Jakub Styczyński25.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 25.08.2020, 12:42
Obóz, kolonie, wyjazd

Na rynku aż huczy od pomysłów niektórych firm, aby przyjmować płatność w bonach turystycznych, a następnie umożliwić anulowanie rezerwacji z potrąceniem pewnej kwoty, po czym oddawać konsumentowi resztę pieniędzy w gotówce. Kolokwialnie mówiąc: prać bony. Czy grożą za to jakieś sankcje?źródło: ShutterStock

W przypadku anulowania wyjazdu przez klienta przedsiębiorca powinien zwrócić kwoty pozyskane od ZUS na konto Polskiej Organizacji Turystycznej, a nie na rachunek klienta. Natomiast gdy zaliczka jest bezzwrotna – może ją zatrzymać.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem bonami turystycznymi pojawiają się kolejne wątpliwości przedsiębiorców przyjmujących płatności w takiej formie. Odpowiadamy zatem na pytania.

Czy można uzależnić cenę usług turystycznych od rodzaju opłaty przez klienta. A więc jeśli np. nocleg kosztuje 100 zł przy płatności gotówką, to czy przy płatności bonem mógłby kosztować 150 zł?

Martyna Rozesłaniec z Polskiej Organizacji Turystycznej mówi, że zgodnie z obowiązującymi przepisami POT nie odpowiada za ofertę przedsiębiorcy. A umowa pomiędzy klientem a podmiotem jest zawierana dobrowolnie na zasadach rynkowych. Ustawa nie reguluje też, jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcy za różnicowanie cen w zależności od rodzaju odpłatności.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane