Senacka komisja gospodarki narodowej i innowacji zdecydowała się rekomendować we wtorek przyjęcie bez poprawek ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Do ustawy zgłoszono wniosek mniejszości.

Komisja, po dyskusji nad ustawą, przegłosowała wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senator KO Adam Szejnfeld nie wykluczył zgłoszenia jeszcze poprawek do ustawy na dalszym etapie prac senackich.

Zgodnie ze zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą, Polski Bon Turystyczny ma przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. Wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Według resortu rozwoju, działanie bonu ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Według Ministerstwa Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna.