statystyki

Turcja detronizuje Grecję, do której wyjeżdżaliśmy najchętniej

autor: Patrycja Otto28.11.2019, 01:33; Aktualizacja: 28.11.2019, 08:38
Turcja

Turcjaźródło: ShutterStock

Kraj jest bardzo atrakcyjny pod względem cenowym. Ten atut będzie jednak tracić. Turystów mogą zniechęcać napięcia na granicy z Syrią.

Od stycznia do czerwca do Turcji wyleciało z Polski, korzystając z połączeń czarterowych, 215 tys. osób, o 24,3 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tym samym kraj ten wysunął się na pozycję lidera wśród najchętniej odwiedzanych przez nas w czasie zagranicznych urlopów.

W 2018 r. zajmował drugą lokatę. Grecja, ówczesny gracz numer jeden, z prawie 200 tys. turystów, spadła po półroczu na drugie miejsce. Nie ma jeszcze danych za trzeci kwartał, a jak podkreślają eksperci, to on decyduje zwykle o ostatecznym wyniku, bo wtedy przypada ścisły sezon wakacyjny, w którym na urlop udaje się najwięcej Polaków. Biura podróży sygnalizują jednak, że Turcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w pierwszym półroczu, lecz także w kolejnych miesiącach. U niektórych touroperatorów została liderem sprzedaży.

Tak się stało w przypadku TUI, które w tym roku wysłało na wakacje najwięcej turystów z Polski – ok. 970 tys. – Turcja okazała się faworytem, co nas nie dziwi. Oferuje najlepszą cenę do jakości. Odznacza się też stosunkowo niską liczbą reklamacji. Uspokojenie się sytuacji w tym kraju spowodowało więc powrót turystów. Jej udział we wszystkich sprzedanych wycieczkach wyniósł 25 proc. W ubiegłym roku pierwsza była Grecja – mówi Marcin Dymnicki, dyrektor zarządzający TUI Group. Podobnie było w Coral Travel, który na ten rok zaplanował ponad 20 proc. wzrost sprzedaży do Turcji i sukcesywnie realizował plan. Itaka z kolei deklaruje, że co prawda dystans Turcji do Grecji się znacznie zmniejszył, ale jednak ten drugi kraj, choć minimalnie, utrzymał pozycję lidera. W Exim Tours nie udało jej się natomiast pokonać Cypru, Egiptu i Tunezji. – Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprzedaży wycieczek do Turcji. Zanotowaliśmy dwucyfrowy wzrost – mówi Marcin Małysz, dyrektor ds. produktu w Exim Tours.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane