statystyki

Turcja detronizuje Grecję, do której wyjeżdżaliśmy najchętniej

autor: Patrycja Otto28.11.2019, 01:33; Aktualizacja: 28.11.2019, 08:38
Turcja

Turcjaźródło: ShutterStock

Kraj jest bardzo atrakcyjny pod względem cenowym. Ten atut będzie jednak tracić. Turystów mogą zniechęcać napięcia na granicy z Syrią.

Od stycznia do czerwca do Turcji wyleciało z Polski, korzystając z połączeń czarterowych, 215 tys. osób, o 24,3 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tym samym kraj ten wysunął się na pozycję lidera wśród najchętniej odwiedzanych przez nas w czasie zagranicznych urlopów.

W 2018 r. zajmował drugą lokatę. Grecja, ówczesny gracz numer jeden, z prawie 200 tys. turystów, spadła po półroczu na drugie miejsce. Nie ma jeszcze danych za trzeci kwartał, a jak podkreślają eksperci, to on decyduje zwykle o ostatecznym wyniku, bo wtedy przypada ścisły sezon wakacyjny, w którym na urlop udaje się najwięcej Polaków. Biura podróży sygnalizują jednak, że Turcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w pierwszym półroczu, lecz także w kolejnych miesiącach. U niektórych touroperatorów została liderem sprzedaży.

Tak się stało w przypadku TUI, które w tym roku wysłało na wakacje najwięcej turystów z Polski – ok. 970 tys. – Turcja okazała się faworytem, co nas nie dziwi. Oferuje najlepszą cenę do jakości. Odznacza się też stosunkowo niską liczbą reklamacji. Uspokojenie się sytuacji w tym kraju spowodowało więc powrót turystów. Jej udział we wszystkich sprzedanych wycieczkach wyniósł 25 proc. W ubiegłym roku pierwsza była Grecja – mówi Marcin Dymnicki, dyrektor zarządzający TUI Group. Podobnie było w Coral Travel, który na ten rok zaplanował ponad 20 proc. wzrost sprzedaży do Turcji i sukcesywnie realizował plan. Itaka z kolei deklaruje, że co prawda dystans Turcji do Grecji się znacznie zmniejszył, ale jednak ten drugi kraj, choć minimalnie, utrzymał pozycję lidera. W Exim Tours nie udało jej się natomiast pokonać Cypru, Egiptu i Tunezji. – Mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni ze sprzedaży wycieczek do Turcji. Zanotowaliśmy dwucyfrowy wzrost – mówi Marcin Małysz, dyrektor ds. produktu w Exim Tours.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane